Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Francuzi przetestują E-2D

Marynarka wojenna, Lotnictwo wojskowe, Ćwiczenia, 10 lutego 2022

Na przełomie lutego i marca br. dojdzie do pierwszych lądowań i startów samolotu wczesnego ostrzegania E-2D Advanced Hawkeye z pokładu francuskiego lotniskowca Charles de Gaulle (R91). Będzie to element ćwiczeń wspólnych ćwiczeń z amerykańską grupa lotniskowca USS Harry S. Truman (CVN-75). Dla Francuzów będzie to okazja do zapoznania się z E-2D, których zamówili 3 szt.

3 E-2D zastąpią w składzie Flotille 4 z Base Aéronavale de Lann Bihoué taką samą liczbę E-2C, używanych od 2000 / Zdjęcie: Maciej Hypś

Poza prowadzeniem operacji lotniczych, Francuzi prawdopodobnie przetestują również efektywność wymiany informacji pomiędzy systemami rozpoznawczymi samolotu i systemem informatycznym lotniskowca. Jednocześnie francuska Direction Générale de l'Armement (DGA, Agencja ds. zamówień uzbrojenia) podkreśla, że ćwiczenia te nie mają charakteru formalnych testów i są typowym działaniem operacyjnym marynarki wojennej.

Francja podpisała wart 353,6 mln USD kontrakt na dostawę 3 E-2D Advanced Hawkeye w grudniu 2021. Wszystkie samoloty mają być dostarczone w 2028 i rozpocząć służbę operacyjną 2 lata później. Po dostarczeniu w samolotach zostanie zainstalowane wyposażenie specyficzne dla francuskiej marynarki wojennej, przede wszystkim własne komputery, których modernizacja nie będzie wymagała zgody i udziału Amerykanów.

Do tej pory amerykańskiej marynarce wojennej dostarczono 51 E-2D, a 3 szt. zakupiła Japonia. W 2023 rozpocznie się powolne wygaszanie linii produkcyjnej w zakładach w St. Augustine na Florydzie i jeśli nie nadejdą kolejne zamówienia, francuskie samoloty będą ostatnimi E-2, jakie zostaną tam zmontowane.

E-2D został wyposażony w radar APY-9 ze skanowaniem zarówno mechanicznym, jak i elektronicznym oraz nową awionik glass cockpit, w tym zintegrowany system łączności satelitarnej i nowy komputer misji. Napęd stanowią 2 silniki Rolls-Royce T56-A-427A. Ponadto francuskie samoloty będą wyposażone w sondę do tankowania paliwa w powietrzu (51. E-2D dla US Navy, 2022-01-28, Francja kupiła 3 E-2D, 2021-01-10).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.