Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Program modernizacji Polemikó Naftikó

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, 02 marca 2022

Greckiemu parlamentowi udało się osiągnąć porozumienie w sprawie największej od 20 lat modernizacji marynarki wojennej. W ciągu najbliższych 4 lat Grecja wyda 2,26 mld EUR (ponad 10,6 mld PLN) na zakup 3 okrętów typu Frégate de défense et d’intervention (FDI, znanych również jako typ Belh@rra). Oczekuje się, że w ciągu najbliższego roku Grecja powiększy zamówienie do 4 fregat i 4 korwet, które będą im towarzyszyć.Grecka fregata Psara typoszeregu Meko 200HN (w Polemikó Naftikó klasyfikowana jako typ Hydra). Obronę przeciwlotniczą zapewniają rakiety Raytheon/NATO model RIM-7M Sea Sparrow, Pociski te odpalane są z wyrzutni Raytheon Mk 48 Mod 2 VLS (Vertical Launching System) / Zdjęcie: US Navy

Grecy obawiają się, że na Morzu Egejskim może dojść do konfrontacji z Turcją, z którą relacje są mocno zaostrzone z powodu sporów dotyczących wód terytorialnych i suwerennych praw do wydobywania podmorskich bogactw mineralnych. W ubiegłym roku tureckie statki i okręty wojenne 2085 razy naruszyły greckie wody terytorialne, a myśliwce 2459 razy naruszyły przestrzeń powietrzną.

Turcja może zagrozić wojną przeciwko Grecji, jeśli rząd w Atenach zażąda rozszerzenia na Morzu Egejskim morskich wód terytorialnych do 12 Mm dozwolonych na mocy Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza z 1982. Liczne greckie wyspy dałyby Atenom kontrolę nad 71,5% powierzchni Morza Egejskiego.

Turcja nie zgadza się również z zakreślonym przez Greków obszarem poszukiwań ropy i gazu. W zeszłym roku poszła o krok dalej, kwestionując suwerenność Grecji nad wyspami we wschodniej części Morza Egejskiego. Ateny zaalarmował też program budowy okrętów, tj. wielozadaniowego okrętu desantowego TCG Anadolu i czterech fregat typu Istanbul.

Parlament zatwierdził 15 lutego zakup fregat Belh@rra większością 189 posłów w 300-osobowej izbie. Okręty tego typu uzbrojeniem przewyższać będą podobne okręty na Morzu Egejskim. Pocisk przeciwlotniczy Aster 30 o zasięgu ponad 120 km ma zapewnić parasola bezpieczeństwa o pow. 25 tys. km. kw. wokół każdego okrętu. Belh@rry mają zniwelować turecką przewagę liczebną w powietrzu. Okręt będzie nosicielem najnowszej wersję manewrującego pocisku przeciwokrętowego Exocet o zasięgu 200 km i pociski manewrujące Storm Shadow / SCALP o zasięgu 1000 km zdolne do uderzenia w Ankarę z macierzystego portu greckiej marynarki wojennej w Salaminie. Ma być to środek odstraszający i typowo defensywny zapewniający okrętowi-nosicielowi – przebywającemu w porcie – uderzenie w tureckie terytorium.

Belh@rra będzie działać w połączeniu z myśliwcami Rafale i Mirage 2000-5. Przenoszą one pociski powietrze-ziemia SCALP EG o zasięgu 500 km. Belh@rry i samoloty będą połączone w czasie rzeczywistym, współdzieląc dane radarowe. Plany operacyjne zakładają, że 3 fregaty będą chronić wysp Morza Egejskiego, podczas gdy ostatnia będzie działać we wschodniej części Morza Śródziemnego, między Kretą a Cyprem.

Grecja od lat rozważa wymianę floty 13 fregat, których resurs to 30-40 lat. Program sparaliżowało bankructwo w 2010, a następnie lata oszczędności zmniejszające o połowę budżet obronny (4,6 mld USD w 2014). Według Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem w Sztokholmie w 2020 Grecja wydała na obronę 5,3 mld USD, ale to wciąż mniej niż jedna trzecia 17,7 mld USD środków alokowanych przez Turcję. Zaniepokojona pogarszającymi się relacjami z Turcją Grecja pozyskała 4 okręty podwodne typu 214. Podczas kryzysu w 2020 jeden z wszedł do Zatoki Smyrna i niezauważony sfotografował całą flotę turecką (MMCS jako korweta dla Grecji, 2022-02-22, Grecja zainteresowana używanymi okrętami, 2021-11-02).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.