Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Łotwa zainteresowana Bayraktarami

Strategia i polityka, Bezzałogowce, 15 marca 2022

Wicepremier i minister obrony Łotwy Artis Pabriks potwierdził zainteresowanie zakupem bsl Bayraktar TB2. Jest to spowodowane m.in. pozytywnymi wnioskami z ich użycia podczas działań zbrojnych w Syrii, Libii, Azerbejdżanie, Etiopii, Iraku i na Ukrainie.

Jednym z użytkowników Bayraktarów TB2 są azerbejdżańskie siły zbrojne, które z powodzeniem używały ich podczas wojny w Górskim Karabachu w II połowie 2020 / Zdjęcie: President.az

Łotwa jest zainteresowana pozyskaniem od Turcji uzbrojonych bezzałogowców, które ukraińskie wojsko używa przeciwko nacierającym siłom rosyjskim. Też jesteśmy nimi zainteresowani. Bayraktar jest na naszym horyzoncie – powiedział Pabriks w wywiadzie udzielonym Nikkei Asia 12 marca podczas trwającego Forum Dyplomacji w Antalyi.

Zainteresowanie Rygi tym typem uzbrojenia nie jest nowością. Pierwszy raz Pabriks dał temu wyraz podczas wizyty złożonej w zakładach przedsiębiorstwa Baykar Makina w czerwcu 2021. Odbyła się ona kilka tygodni po tym, gdy na zakup 4 zestawów po 6 bsl zdecydowała się Polska (IU MON na temat zakupu bbsl TB2, 2021-06-14). Szef resortu obrony nie sprecyzował jednak ile zestawów (obejmujących bsl i stacje kierowania) jest w zainteresowaniu Łotwy i czy w ogóle trwają rozmowy z Turcją.

Latvijas Nacionālie bruņotie spēki(siły zbrojne Łotwy) potrzebują sprzętu, który będzie się odznaczał korzystnym stosunkiem koszt-efekt, by niwelować przewagę potencjalnego przeciwnika. Konflikt na Ukrainie potwierdził, że turecki system jest skuteczny w niszczeniu celów na lądzie. Bsl jest też bardziej efektywna kosztowo i bezpieczniejszy dla personelu w porównaniu do samolotów wielozadaniowych. Należy jednak pamiętać, że stosunkowo duże bsl są łatwym celem dla obrony przeciwlotniczej. Wskazane jest więc operowanie nimi w środowisku o słabej OPL. Przykład Ukrainy pokazuje, że bezzałogowce są skuteczne, kiedy systemy przeciwlotnicze nie działają lub są w trakcie zmiany pozycji.

Sukcesy Bayraktara pozwalają producentowi na zdobywanie kolejnych zamówień i powiększenie rodziny tych bbsl. W fazie badawczo-rozwojowej znajduje się TB3 – model przeznaczony do służby w marynarce wojennej. Ankara zakłada, że TB3 będą służyć na wielozadaniowym okręcie desantowym Anadolu. Jednym z potencjalnych kupców zagranicznych jest też Japonia, która upatruje w nich wyposażenia niszczycieli śmigłowcowych typu Izumo (Anadolu rozpoczął próby morskie?, 2022-03-05, Irak kolejnym użytkownikiem Bayraktarów TB2 , 2021-12-31).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.