Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Turcja ponownie zainteresowana SAMP/T

Strategia i polityka, Obrona powietrzna, 31 marca 2022

Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlüt Çavuşoğlu przemawiając podczas Forum Doha w Katarze potwierdził, że Turcja jest zainteresowana ewentualnym partnerstwem w projekcie systemu obrony powietrznej SAMP/T. Powróciła więc możliwość wznowienia rozmów, które zarzucono w 2019. Wówczas w związku z turecką operacją Wiosna Pokoju (Barış Pınarı Harekâtı) sojusznicze zestawy tego typu wycofano z pogranicza turecko-syryjskiego.

Turcja jest zainteresowana systemem przeciwlotniczym SAMP/T od 2014 / Zdjęcie: MBDA

Nasz prezydent spotkał się z przywódcami Włoch i Francji. Najważniejszą kwestią była chęć pozyskania systemu SAMP/T. List intencyjny w tej sprawie podpisaliśmy z koncernem 8 lat temu, ale do dziś nie udało się go pozyskać. Obecnie te dwa kraje poważniej myślą o realizacji wspólnej produkcji w Turcji – powiedział Çavuşoğlu.

BBC potwierdziło, że premier Włoch Mario Draghi, który spotkał się z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoğanem na szczycie NATO w marcu br, zapowiedział zwiększenie współpracy między Turcją, Francją i Włochami. Być może turecki przywódca chce wykorzystać powstałą w związku z wojną na Ukrainie sytuacją, w której będzie chciał uwiarygodnić pozycję swojego państwa w sojuszu. Tym bardziej, że 24 marca br. wezwał sojuszników w NATO do zniesienia embarga na uzbrojenie dla tureckich sił zbrojnych (MBDA opracuje SAMP-T NG, 2021-03-22).

Początek tureckiego zainteresowania zestawem przeciwlotniczym SAMP/T można datować na 2014. Wówczas Ankara liczyła, że rozmowy z koncernem Eurosam zakończą się sukcesem i będzie można znaleźć zastępstwo dla chińskiego FD-2000, który zaskakująco zwyciężył w programie T-LORAMIDS (Turkish Long Range Air and Missile Defense System).

Później z uwagi na powolne tempo negocjacji z partnerami z NATO Ankara wysyłała sygnały, że jest zainteresowana pozyskaniem rosyjskiego systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego S-400 Triumf. Początkowo traktowano to jako dążenie do wzmocnienia pozycji negocjacyjnej z koncernem Eurosam. Ostatecznie jednak doszło do zakupu rosyjskiego sprzętu, co było przyczyną nałożenia sankcji przez Stany Zjednoczone i wykluczenia Turcji z programu F-35 (Umowa Turcji z Eurosam, 2017-07-16).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.