Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Provence w służbie

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 13 czerwca 2016

Marynarka wojenna Francji ogłosiła uzyskanie zdolności operacyjnej przez fregatę rakietową Provence.

Fregata rakietowa Provence uzyskała status zdolnej do prowadzenia działań bojowych / Zdjęcie: MO Francji

Pod koniec minionego tygodnia szef sztabu Marine Nationale (marynarki wojennej Francji), adm. Bernard Rogel ogłosił, że fregata rakietowa Provence (D652), typu FREMM, jest zdolna do prowadzenia działań operacyjnych. Dowództwo francuskiej marynarki wojennej podjęło decyzję po dokładnej analizie przebiegu pierwszej misji bojowej okrętu.

Pod koniec 2015 Provence opuściła port macierzysty w Brest na zachodzie kraju i rozpoczęła podróż w kierunku Zatoki Perskiej. Przez następne miesiące okręt towarzyszył jednostkom wchodzącym w skład lotniskowcowych grup bojowych US Navy i Marine Nationale (Provence na Bliskim Wschodzie, 2015-12-31). Fregata pełniła też służbę na Oceanie Indyjskim i Morzu Południowochińskim. Wzięła udział m.in. we wspólnych francusko-malezyjskich ćwiczeniach (Ćwiczenia morskie Provence w Malezji, 2016-03-02).

W marcu francuska jednostka dołączyła do jednej z trzech grup zadaniowych (Combined Task Force 150, CTF-150), wchodzących w skład Combined Maritime Forces (CMF). Provence kontynuowała patrole bojowe wzdłuż wschodnich wybrzeży Afryki. Podczas jednego z nich załodze okrętu udało się udaremnić przemyt uzbrojenia, w tym kilkuset sztuk karabinków AK-47 i innych typów broni palnej, najprawdopodobniej skierowany do Somalii. W maju okręt powrócił do portu w Brest (Powrót Provence, 2016-05-10).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.