Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Dwie holenderskie fregaty z ESSM Block 2

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, 09 maja 2022

Holenderski minister obrony Christophe van der Maat, poinformował tamtejszy parlament o zmianach w programie modernizacji fregat typu De Zeven Provinciën. Pociski przeciwlotnicze ESSM Block 2 kierowane przez radar APAR Block 2 zostaną zainstalowane tylko na dwóch okrętach, podczas gdy oryginalny plan z 2018 zakładał jego montaż na wszystkich czterech jednostkach tego typu. Nowe radary zostaną zamontowane na Zr.Ms. De Ruyter (F804) i Zr.Ms. Evertsen (F805).

Zr.Ms. De Ruyter jest jednym z dwóch okrętów, które są wyposażane w nowe radary APAR Block 2 i wyrzutnie ESSM Block 2 / Zdjęcie: Maciej Hypś

Zawężenie programu modernizacji tylko do dwóch okrętów ma związek z rosnącymi kosztami radaru Thales APAR Block 2 (Active Phased Array Radar), który ma odpowiadać za wykrywanie celów i naprowadzanie pocisków ESSM. Ponadto instalacja nowego radaru wiąże się z koniecznością przeprowadzenia poważnych prac stoczniowych, a dwie fregaty niedawno przeszły remonty generalne i ministerstwo obrony nie widzi sensu w ich wyłączeniu ze służby na dłuższy czas po raz drugi w ciągu kilku lat.

Dwie fregaty, które nie przejdą modernizacji mają być wycofane w połowie przyszłej dekady. Pierwotnie miały być wycofane już w 2030, ale konieczność wyasygnowania funduszy na inne cele zmusiła ministerstwo obrony do wydłużenia ich służby zamiast zamówienia nowych okrętów. Jednak dłuższy czas służby sprawia, że około 2030 zabraknie niektórych części zamiennych do ESSM i radarów APAR. Według aktualnego planu te zostaną pozyskane z wyrzutni i radarów zdemontowanych z dwóch fregat, które zostaną poddane modernizacji.

Ponadto modernizacja – zakończona już na Zr.Ms. De Zeven Provinciën (F802) i Zr.Ms. Tromp (F803) obejmuje instalację radaru Thales SMART-L przystosowanego do wykrywania i śledzenia pocisków balistycznych w odległości do 2000 km przy równoczesnym zachowaniu możliwości dozoru powietrznego. Dodatkowo zmodernizowano systemy obrony bezpośredniej Thales Goalkeeper CIWS, które w 2025 zostaną zastąpione nowym systemem. Od 2025 rozpoczną się też dostawy nowych 127-mm armat Leonardo LW Vulcano. Chociaż wiele wymienionych elementów zostanie zainstalowanych dopiero w przyszłości, obecna modernizacja pozwoli na ich szybszą integrację z okrętem (Dwa zespoły okrętów NATO na Bałtyku, 2022-04-13, HNLMS Evertsen na czele SNMG2, 2019-01-07).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.