Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Niemiecki RBS 15 raził cel lądowy

Ćwiczenia, Marynarka wojenna, 07 czerwca 2022

Marine (marynarka wojenna Niemiec) poinformowała wczoraj, 6 czerwca 2022, o pierwszym użyciu pocisku przeciwokrętowego RBS 15 Mk 3 przeciwko celowi na lądzie. Strzelanie przeprowadziła korweta Oldenburg (F263) typu K130. Odbyło się ono 18 maja br. na norweskim poligonie Andøya.

Przed wystrzeleniem RBS 15 Mk 3 w kierunku lądu zabezpieczono trasę jego lotu i ewakuowano nieliczną na tym obszarze miejscową ludność / Zdjęcie: Bundeswehr

Do tej pory niemieccy marynarze używali RBS 15 wyłącznie przeciwko celom morskim. Wraz z ostatnim ćwiczeniem udowodniono, że niemiecka marynarka wojenna może używać broni precyzyjnej dalekiego zasięgu do zwalczania celów na lądzie. Korweta Oldenburg działała w czasie ćwiczeń w norweskich fiordach, co miało utrudnić jej wykrycie. Okręty tej klasy są lepiej dostosowane do działania na płytkich i stosunkowo niewielkich akwenach z powodu mniejszego zanurzenia i ograniczonych wymiarów. Podczas szkolenia w Norwegii korweta Oldenburg współpracowała z okrętem zaopatrzeniowym Elbe (A511).

Wystrzelony pocisk pokonał dystans zbliżony do maksymalnego zasięgu RBS 15 Mk 3, wynoszącego ponad 200 km. W czasie lotu kilkukrotnie zmieniał on kierunek i wysokość. Na krótko przed wystrzeleniem zaplanowaną trasę pocisku rozpoznało kilka śmigłowców, które kamerami termowizyjnymi sprawdziły, czy nie znajdują się tam ludzie. Wcześniej ze względów bezpieczeństwa zamknięto też drogę publiczną, zabezpieczono linię energetyczną i ewakuowano część budynków mieszkalnych. Zamknięto również obszar morski i ruch lotniczy w rejonie strzelania.

Przedsięwzięcie nie było dla załogi korwety nowością. Procedury strzelania do celu na lądzie są niemal identyczne jak w przypadku celów morskich. Okręt udał się na stanowisko bojowe głęboko we fiordzie, a po wystrzeleniu pocisku błyskawicznie je opuścił utrudniając wykrycie przez potencjalnego przeciwnika. Do strzelania na dużą odległość wymagane było pozyskanie informacji na temat celu ze źródeł zewnętrznych. Wystrzelony pocisk w miejscu głowicy bojowej miał zamontowane sensory telemetryczne do monitorowania parametrów strzelania, które posłużą do analiz (Ruszyła budowa korwety Lübeck, 2022-03-16, Berlin zatwierdza użycie RBS15 Mk3, 2016-06-09).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.