Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

WMF rezygnuje z dodatkowych patrolowców proj. 22160

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, Konflikty zbrojne, 20 czerwca 2022

Anonimowy rozmówca związany z rosyjskim kompleksem wojskowo-przemysłowym poinformował agencję TASS o rezygnacji z budowy kolejnej serii 6 jednostek patrolowych proj. 22160 dla WFM (marynarki wojennej FR). W przyszłym roku Flota Czarnomorska odbierze ostatni z łącznie 6 zamówionych okrętów tego projektu.

Do końca roku Rosjanie zamierzają doraźnie dozbroić posiadane patrolowce proj. 22160 w lądowe wyrzutnie przeciwlotnicze Tor-M2KM / Zdjęcie: Rosoboronexport

Według rozmówcy patrolowce (określane czasem jako korwety) nie zapewniają zdolności oczekiwanych przez WMF w warunkach wojennych. Jednostki zostały zbudowane głównie do zadań ochrony wyłącznej strefy ekonomicznej i podobnie jak inne okręty tej klasy są wrażliwe na ataki ze strony systemów przeciwokrętowych w konflikcie o wysokiej intensywności.

Patrolowce proj. 22160 mają się charakteryzować niezadowalającą dzielnością morską, niską odpornością na trafienia, wrażliwością siłowni okrętowej a także słabą obroną przeciwlotniczą. Uzbrojone są w 76-mm uniwersalną armatę morską AK-176MA, 8 wyrzutni ppzr Igła lub Wierba a także 2 wkm kal. 14,5 mm. Opcjonalnie można je wyposażyć w moduł z wyrzutniami pocisków manewrujących Kalibr, pocisków przeciwokrętowych lub wyrzutniami lekkich torped ZOP. Nie mają zatem skutecznego uzbrojenia do zwalczania zbliżających się pokpr.

Na rufie okrętu jest pokład lotniczy i hangar mieszczący śmigłowiec morski Ka-27PS lub Ka-29 i bezzałogowce. Obecnie, 4 operacyjne okręty Rosjanie planują dozbroić rozstawiając lądową wyrzutnie systemu przeciwlotniczego Tor-M2KM na pokładzie lotniczym. Będzie to doraźne wzmocnienie obrony przeciwlotniczej patrolowców, praktykowane w przeszłości m.in. przez marynarki wojenne Egiptu, Izraela i USA. Proces dozbrajania ma się zakończyć do końca br.

Zauważony podczas holowania Wołgą mały okręt rakietowy Wielkij Ustiug proj. 21631 Bujan-M z widocznymi śladami po odłamkach i zamalowanym numerem taktycznym 651 / Zdjęcie: Twitter

O wrażliwości i ograniczonej przydatności w konflikcie konwencjonalnym okrętów ze słabym uzbrojeniem defensywnym świadczą niedawno ujawnione materiały prezentujące poważnie uszkodzony mały okręt rakietowy typu Bujan-M. Zauważono go podczas holowania Wołgą do stoczni remontowej. Nie wiadomo jednak jakim typem uzbrojenia został porażony, jednak uszkodzenia okazały się na tyle poważne, że utracił napęd i prawdopodobnie także sterowność (Zatonął krążownik Moskwa, 2022-04-15, Wasilij Bykow ostrzelany na Morzu Czarnym, 2022-03-08).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.