Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Moździerz Crossbow od Elbit Systems

Przemysł zbrojeniowy, Imprezy branżowe, Wojska lądowe, 02 lutego 2023

Podczas corocznej konferencji International Armoured Vehicles 2023 w Londynie, która odbyła się w dniach 23–26 stycznia 2023, Elbit Systems zaprezentowało koncepcję wieżowego, lekkiego i zdalnie sterowanego systemu moździerzowego Crossbow kal. 120 mm. Został on opracowany w ciągu ostatnich 3 lat.

Crossbow charakteryzuje się donośnością 10 km i szybkostrzelnością przekraczającą 12 strz./min. / Zdjęcie: Elbit Systems

Moździerz może strzelać granatami moździerzowymi, w tym o zwiększonej donośności, a także precyzyjnie kierowanymi. Obsługiwany jest przez jedną osobę lub może działać w trybie autonomicznym. Ma donośność 10 km i szybkostrzelność przekraczającą 12 strz./min. W ciągu pierwszej minuty możliwe jest jednak wystrzelenie nawet 16 pocisków. Zaprezentowany został jako moduł misyjny zintegrowany z kto Boxer.

W takiej odmianie moździerz samobieżny zdolny jest do działania zgodnie z zasadąshoot and scoot, polegającej na wykonaniu zadania ogniowego i natychmiastowej zmianie stanowiska. Będzie również działać w trybie MRSI (Multiple Rounds Simultaneous Impact), podczas którego maksymalnie sześć pocisków poruszających się różnymi trajektoriami (dzięki różnym kątom podniesienia lufy) jednocześnie uderza w cel. Mankamentem jest używanie jednego typu granatów, a tym samym uzależnienie od jednego dostawcy.

Crossbow ma wejść do służby w 2024 w Siłach Obronnych Izraela, które sfinansowały jego rozwój. Niebawem wojska lądowe mają zamówić dziesiątki systemów wieżowych Crossbow dla rodziny pojazdów FMTV. Bardzo możliwe, że stanie się uzbrojeniem opancerzonych pojazdów bojowych Eitan, których produkcja zakłada wejście do służby wariantu moździerza samobieżnego. Elbit pokazał artystyczną wizję Crossbow na pojeździe opancerzonym Boxer, ale oferuje ją też dla czeskich bwp CV90, austriackich kt Pandur i amerykańskich Stryker (US Army zamawia izraelskie moździerze, 2022-09-13, Spear Mk II zintegrowany z JLTV, 2022-01-21).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.