Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Moździerze Crossbow dla odbiorcy z Europy

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 09 maja 2024

Elbit Systems otrzymał kontrakt o wartości 53 mln USD (212 mln PLN) od nieujawnionego klienta z Europy. Umowa dotyczy dostawy bezzałogowych systemów wieżowych z moździerzem Crossbow kal. 120 mm. Wieże mają zostać zamontowane na kołowych transporterach opancerzonych Pandur 6x6 produkowanych przez GDELS. Liczba zamówionych moździerzy nie została ujawniona.

Prawdopodobnym odbiorcą moździerzy Crossbow jest Austria / Ilustracja: Elbit Systems

Jest to pierwsze zamówienie na moździerz Crossbow od jego premiery podczas targów DSEI 2023 w Londynie. Jak deklaruje producent, moździerz zapewnia załodze wysoki poziom przeżywalności i szybki obieg informacji między sensorami a środkiem ogniowym. Otwarcie ognia jest możliwe po 30 sek (Moździerz Crossbow od Elbit Systems, 2023-02-02).

Moździerz ma być zdolny do strzelania gamą 120-mm granatów moździerzowych w standardzie NATO, w tym amunicji kierowanej Iron Stig. Donośność Crossbow to 10 km, szybkostrzelność to 10 strz./min. Strzelanie jest możliwe w pełnej sferze wokół pojazdu.

Choć Izraelczycy nie ujawnili kto jest odbiorcą moździerzy, wiele wskazuje, że może nim być Austria. Państwo to niedawno zamówiło 225 Pandurów Evo 6x6. Jest ono także prawdopodobnym klientem poprzedniego zamówienia Elbitu, dotyczącego wyposażenia i systemów uzbrojenia dla transporterów opancerzonych (Wieże Elbitu dla Austrii?, 2024-02-23).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.