Bundestag we wczorajszym głosowaniu zdecydował o zmianie konstytucji umożliwiającej nieograniczonego zwiększania wydatków na kluczowe wydatki powyżej dotychczasowego limitu 0,35% PKB. W związku z tym po dekadach restrykcyjnej polityki fiskalnej Berlina umożliwione będzie zadłużanie się w kontekście wydatków na cele obronne i modernizację infrastruktury. Dla nowego niemieckiego rządu ma to być szansa m.in. na zwiększenie inwestycji i wyjście z trwającej 2 lata stagnacji gospodarczej.
W głosowaniu nad zmianami konstytucji większość uzyskały partie CDU/CSU SPD i Zieloni uzyskując 513 głosów przy 489 wymaganych. Przeciwko zmianom głosowały AfD, Lewica, BSW i FDP uzyskując 207 głosów. Przed wejściem w życie zmian w konstytucji jest wymagana jeszcze zgoda Bundesratu (izby wyższej).
Decyzja Niemców wynika z zagrożenia jakie jest dostrzegane przez Berlin ze strony Federacji Rosyjskiej, jak również podważanej wiarygodności USA jako sojusznika podczas administracji Donalda Trumpa. Próba ożywienia gospodarczego ma zostać osiągnięta poprzez utworzenie wartego 500 mld EUR funduszu na modernizację infrastruktury.
Aprobatę dla kierunku jaki obrał Bundestag wyraziła już przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Pojawiły się również głosy krytyki w związku z ryzykiem wzrostu zadłużenia, które nie przełoży się na odpowiedni wzrost gospodarczy. Komentatorzy podkreślają, że wraz ze zmianą konstytucji dla sukcesu tej decyzji powinny nastąpić reformy strukturalne i ograniczenie biurokracji.
Ta poważna zmiana w niemieckiej polityce zbiegła się w czasie ze zmianami strukturalnymi Bundeswehry. W jej strukturach utworzono kilka dni temu utworzono Heimatschutzdivision (Dywizję Bezpieczeństwa Wewnętrznego) z dowództwem w Berlinie. To czwarty związek taktyczny tego szczebla w ramach niemieckich sił zbrojnych, konsolidujący dotychczasowe formacje terytorialne.
Dywizja ma liczyć 6 tys. żołnierzy a strukturalnie w jej skład będzie wchodzić 5 Heimatschutzregimentów (pułków) z łącznie 51 kompaniami terytorialnymi. Jej dowódcą został gen. dyw. Andreas Henne. Dywizja odpowiadać będzie za ochronę infrastruktury krytycznej, wspieranie lokalnej administracji, pomoc w czasie klęsk żywiołowych, pandemii i innych zagrożeń (2,5 mld euro na sprzęt Bundeswehry, 2025-01-31, Niemcy utworzyli pierwszy pułk terytorialny, 2022-05-06).