Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Słowenia rezygnuje z części AMV

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 22 lipca 2010

Minister obrony Słowenii, w czasie spotkania z parlamentarzystami ujawnił, że jego resort planuje zmniejszenie liczby zakupionych transporterów Patria AMV ze 135 do 70 egz.

Słoweńskie wojska lądowe otrzymały już 24 transportery. Kolejne 3 zostaną dostarczone do końca bieżącego roku. Noszą tam nazwę Svarun / Zdjęcie: SV

Słoweńcy zamówili 135 transporterów w fińskiej Partii w 2006. Ich montażem zajmuje się spółka Rotis/Gorenje-Indop, która nie miała wcześniej doświadczeń w tym zakresie.

Realizacja kontraktu od początku napotykała na poważne problemy. Opozycja krytykowała władze za stosunkowo drogi zakup. Później pojawiły się oskarżenia o związane z kontraktem przekupstwa. Wreszcie wojsko zakwestionowało jakość wozów pierwszej transzy dostaw (zobacz: Słoweńskie AMV - na włosku).

W ubiegłym roku resort obrony rozpoczął rozmowy na temat zmniejszenia liczby dostarczanych pojazdów. Powodem była chęć ich dozbrojenia. Większość Svarunów miała bowiem zostać wyposażona w zdalnie sterowane moduły uzbrojenia norweskiego Kongsberga, gdy pojazdów z bezzałogową wieżą Elbitu, uzbrojoną w działo ATK Mk44 i podwójną wyrzutnię ppk Spike-LR, miało być tylko 6. Dla poprawy tego stosunku, rozważano zmniejszenie zamówienia na pojazdy bazowe do 80-90 egz. (zobacz: AMV 8x8 dla Szwecji, przełom(?) w Słowenii).

Obecne plany związane są już jednak z kryzysem budżetowym. Gospodarka Słowenii zanotowała w ubiegłym roku duże, kilkuprocentowe zmniejszenie się obrotów. Dodatkowo, w bieżącym roku - na fali oszczędności - zmniejszył się udział budżetu resortu obrony, z 1,63 do zaledwie 1,47% PKB.

W związku z tą sytuacją, planowane zmniejszenie zamówień staje się bardzo prawdopodobne.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.