Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

29 mln USD na specjalistów, 85 mln na dokumentację

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, Marynarka wojenna, 16 września 2010

Niektóre szczegółowe kwoty, które Indie wydały w związku z remontem i modernizacją krążownika lotniskowcowego Admirał Gorszkow, podaje nieoficjalne źródło we flocie indyjskiej.

Wizualizacja w systemie T-FLEX CAD systemu rusztowań do malowania remontowanego okrętu w PO Siewmasz

Anonimowy informator, cytowany przez Outlook India, podaje niektóre szczegółowe kwoty wynikające z kontraktu z Rosją. I tak, 29 mln USD kosztowało 5-letnie utrzymanie i szkolenie 40 indyjskich specjalistów w Rosji. Kolejnych 85 mln USD Indie wydały na zakup dokumentacji technicznej, która ma pozwolić na wykonywanie w przyszłości prac serwisowych. Ma to być tańsze niż kierowanie okrętu na przeglądy i prace serwisowe do stoczni rosyjskich, a przede wszystkim zapewnić Indiom większą niezależność.

Jednak większość z 2,33 mld USD (2,33 mld USD za Gorszkowa, 2010-03-16) pochłonął remont i modernizacja samego okrętu oraz dostawy 16 myśliwców pokładowych MiG-29K/KUB i śmigłowców Ka-27 i Ka-31. W tym wypadku koszty znacznie przekroczyły pierwotną wartość kontraktu rosyjsko-indyjskiego zawartego w 2004. Opiewał on wówczas na jedynie 974 mln USD.

Negocjacje dotyczące całkowitej wysokości kontraktu dotyczącego remontu, modernizacji i wyposażenia krążownika lotniskowcowego Admirał Gorszkow trwają z dużą intensywnością od 2008. Indie wstrzymały wówczas przekazywanie kolejnych rat płatności, niezadowolone z tempa prac i kolejnych rosyjskich żądań finansowych. Aneks do kontraktu, zawierający wszystkie uzgodnione zmiany, podpisano dopiero w marcu 2010. Okręt ma być ostatecznie przekazany indyjskiej marynarce wojennej do końca 2012. Będzie w niej służył jako INS Vikramaditya.

Tymczasem w lutym 2009 Indie rozpoczęły budowę rodzimego lotniskowca (Stępka pod indyjski lotniskowiec, 2009-02-25). Według wstępnych szacunków, będzie on dwukrotnie tańszy niż stary rosyjski okręt, a okres jego służby będzie co najmniej dwukrotnie dłuższy.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.