Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Szwedzkie priorytety

Strategia i polityka, 03 grudnia 2010

Sten Tolgfors, minister obrony Szwecji przedstawił priorytety modernizacyjne sił zbrojnych. Głównym celem tych programów jest zwiększenie potencjału wojskowego na dalekiej północy.

</span>W ramach modernizacji artylerii, Szwecja zamówiła 24 ciężkie haubice samochodowe Archer. Największe inwestycje dotyczyć jednak będą marynarki wojennej i lotnictwa / Zdjęcie: FMV

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu miesięcy władze wojskowe Szwecji dokonały istotnych zmian w doktrynie wojennej. Siły zbrojne, nastawione jeszcze długo po zakończeniu Zimnej Wojny, na odparcie uderzenia lądowego ze wschodu, przeobrażają się w nieco skromniejszą liczebnie siłę, gotową zarówno do obrony własnego terytorium, ale również do natychmiastowego działania w konfliktach o ograniczonej skali (zobacz: Reforma szwedzkiej armii).

Wśród potencjalnych zagrożeń, za najbardziej prawdopodobne - choć oficjalnie jasno nie nazwane - uznano możliwość siłowego rozwiązania przez Rosję kwestii roszczeń terytorialno-ekonomicznych na dalekiej północy, w rejonach arktycznych, gdzie odkryto bogate złoża surowców.

Widać w tym przejaw solidarności nordyckiej, ponieważ Szwecja nie ma wybrzeża na północy Półwyspu Skandynawskiego, realizuje jednak identyczne cele do Norwegia, bezpośrednio zaangażowana już - w na razie dyplomatyczny - konflikt z Rosją (zobacz: Norwegia wzmacnia armię).

Minister Sten Tolgfors powtórzył, że Szwecja zamierza pozostawić w służbie operacyjnej 100 samolotów JAS-39C/D. To największa flota lotnicza, wśród nordyckich państw. Rząd zamierza dalej finansować rozwój nowego modelu NG, wyposażonego m.in. w mocniejszy silnik i radar ze skanowaniem fazowym. Trwa również program integracji z Gripenami pocisku powietrze-powietrze dalekiego zasięgu Meteor.

Drugim priorytetem jest marynarka wojenna. Tylko program modernizacji floty podwodnej - budowa dwóch jednostek A26 i modernizacja dwóch z trzech posiadanych Gotlandów (zobacz: Kockums zaprojektuje A26) - pochłonie równowartość 1,6 mld USD. Ważnym usprawiedliwieniem tego wydatku jest według ministra fakt, że okrętów podwodnych nie posiada ani Dania, ani Finlandia...

Z możliwością działań na Morzu Norweskim i Barentsa związany jest trzeci z kluczowych programów, zakup kilkunastu śmigłowców wielozadaniowych (NHI lub przejściowo UH-60M; zobacz: Black Hawki oferowane Szwecji).

Ostatnie dwa priorytetowe programy związane są z wojskami lądowymi. Szwedzi zamówili już - we wspólnym zakupie z Norwegią - 24 ciężkie haubice na podwoziu samochodowym oraz wybrali dostawcę 113 transporterów opancerzonych. Te pierwsze, Archery, pochłoną jeszcze równowartość ok. 100 mln USD (zobacz: Zamówienie seryjnych Archerów), zaś fińskie AMV 8x8 (zobacz: Patria - zatwierdzenie wyboru AMV) prawdopodobnie ok. 240 mln USD.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.