Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kontrakt na BTR-3E1 dla Tajlandii

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, Wojska lądowe, 06 sierpnia 2011

Ukrspeceksport ogłosił, że podpisał zapowiadany od ub.r. kontrakt na dostawę 121 transporterów opancerzonych BTR-3E1 do Tajlandii. Jego wartość wynosi ponad 140 mln USD.

Podpisany właśnie kontrakt jest kontynuacją umowy na dostawę 96 transporterów opancerzonych z pakietem wspierającym - łącznie za ok. 130 mln USD - podpisanej w 2006 (Zakupy Bangkoku, 2007-10-09). O możliwości dodatkowego zakupu spekulowano już kilkakrotnie. Według tajskich decydentów, argumentem przemawiającym za zamówieniem kolejnych ukraińskich pojazdów była ich niska cena (Kolejne ukraińskie transportery dla Tajlandii?, 2010-07-23). O sprzedaży 121 BTR-3E1 za ponad 140 mln USD poinformował szef Ukrspeceksportu, Dmitrij Sałamatin. Umowę będą realizować przedsiębiorstwa wchodzące w skład GK Ukroboronprom. Według nieoficjalnych informacji, z pakietem wspierającym kontrakt może być wart nawet 170 mln USD.

BTR-3E1 to konstrukcja KBM im. Morozowa powstała przy wsparciu finansowym Ukrspeceksportu. Transporter napędzany jest silnikiem Deutz ze skrzynią biegów amerykańskiego Allisona. Jego uzbrojenie stanowi moduł Szturm z 30-mm armatą, moździerzem, km i przeciwrakietą Bars.

Ukraina napotkała na poważne trudności w realizacji pierwotnego kontraktu. Główną przeszkodą była odmowa Niemiec dostawy niektórych podzespołów użytych w konstrukcji BTR-3E1. Ostatecznie Ukraińcom udało się znaleźć zamienniki i dostarczyć pierwszą partię 14 transporterów, 2 pojazdów wsparcia technicznego i 3 trenażerów do szkolenia załóg oraz amunicji pod koniec września 2010. Kolejny tuzin pojazdów trafił do Tajlandii w kwietniu 2011 (zdjęcia: Nowyj Region). Ukraińskie BTR-3E1 trafiają do 2. Dywizji Piechoty Królewskich Sił Zbrojnych.

To już kolejny w tym roku kontrakt na dostawy ukraińskiego uzbrojenia do Tajlandii. W marcu podpisano umowę na zakup 200 (według niektórych źródeł - 100) czołgów podstawowych T-84U Opłot. Nieoficjalnie są one warte 7 mln bathów (230 mln USD).

Analitycy oceniają, że tegoroczne umowy z Tajlandią zaliczają się do trzech największych w historii ukraińskiego przemysłu pancernego. Sprzedaż BTR-3E1 zalicza się do dziesiątki największych kontraktów zbrojeniowych Ukrainy w całej historii.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra