Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Trzysetny Eurofighter

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 19 października 2011

Wczoraj odbyło się uroczyste przekazanie myśliwca Eurofighter hiszpańskim wojskom lotniczym. To trzysetny samolot, który wejdzie do służby.

Samolot przekazała spółka Cassidian, do września ubiegłego roku występująca pod nazwą EADS Defence & Security, reprezentująca zakłady w Niemczech i Hiszpanii, a posiadająca ponad 46% akcji spółki Eurofighter GmbH / Zdjęcie: EADS

Przedstawiciele EADS reklamują wydarzenie jako wyjątkowe, z powodu bliskiego już wejścia do służby trzysetnego samolotu najnowszej generacji. To największa - według nich - liczba na świecie. Faktem jest bowiem, że Lockheed Martin dostarczył do tej pory ok. 175 z 187 planowanych F-22A Raptor, zaś francuska Dassault jedynie kilkadziesiąt Rafale, z potwierdzonych dotychczasowymi zamówieniami 180 egz. Także nowe lub zmodernizowane samoloty rosyjskie produkowane są w mniejszych seriach. Wątpliwe pozostaje jedynie stwierdzenie o najnowszej generacji - Amerykanie utrzymują, że jedynym obecnie wykorzystywanym operacyjnie myśliwcem 5. generacji jest ich Raptor, a Eurofughter reprezentuje generację 4+...

Faktem jest jednak, że wczorajsze przekazanie Eurofightera jest istotnym wydarzeniem w punktu widzenia realizacji całego programu. Do tej pory wojska lotnicze Arabii Saudyjskiej, Austrii, Hiszpanii, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch zamówiły 559 myśliwców. Jeżeli liczba ta nie zostanie zwiększona, linia produkcyjna myśliwców może zostać zamknięta już w 2013 (zobacz: 3 transza Eurofighterów, ostatnią?).

Spowodowane jest to obecnym kryzysem gospodarczym i niechęcią krajów europejskich do zakupu wszystkich wcześniej awizowanych 620 samolotów.

W związku z taką sytuacją producent aktywnie włącza się do niemal wszystkich obecnie przygotowywanych postępowań przetargowych na nowoczesne myśliwce, od Danii, przez kraje bałkańskie, po Indie i Indonezję. Na razie z mizernym skutkiem, głównie z powodu wysokiej ceny.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.