Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Raytheon buduje izraelski pocisk

Przemysł zbrojeniowy, 11 stycznia 2012

Izraelski Rafael zlecił amerykańskiemu Raytheonowi kolejną fazę rozwoju pocisku antybalistycznego Stunner. To kluczowy element systemu David's Sling.

Makieta pocisku. Nazwy Stunner używają - przynajmniej do tej pory - wyłącznie Amerykanie / Zdjęcie: Rafael

Kontrakt o wartości 30,2 mln USD zakłada, że Raytheon sfinalizuje rozwój pocisku, dostarczając jednocześnie większość podzespołów, w tym elektroniczne systemy naprowadzenia (głowica posiada system radarowy i optoelektroniczny). To kolejne zlecenie tego typu. Bezpośrednia współpraca Raytheona i Rafael Advanced Defense Systems trwa bowiem od 2009.

Stunner jest dwustopniowym pociskiem rakietowym, który ma być zdolny do niszczenia pocisków balistycznych i samosterujących o zasięgu od 40 do 300 km. Pozwoli to wypełnić lukę między wykorzystywanymi już zestawami bardzo krótkiego zasięgu Iron Dome (zobacz: 9 baterii do 2013) i Arrow 2, które zaprojektowano dla zestrzeliwania pocisków balistycznych średniego zasięgu (zobacz: Kolejny test Arrow). System antyrakietowy dopełnią pociski Arrow 3, o zwiększonym zasięgu (zobacz: Amerykanie sfinansują Arrow 3).

Przedstawiciele Raytheona deklarują, że pierwsza próba z udziałem Stunnera odbędzie się jeszcze w bieżącym roku.

Program rozwoju izraelskiego, wielowarstwowego systemu obrony antyrakietowej, finansowany jest niemal w całości przez USA. Dotyczy to również Stunnera. Tak więc mimo, że Raytheon otrzymał formalne zlecenie od Rafalela, w rzeczywistości jest opłacany przez władze w Waszyngtonie, wykorzystując kwoty, przyznane Tel-Awiwowi w ramach bezzwrotnej pomocy wojskowej. W zamian Amerykanie zachowują prawo do wykorzystania tworzonych technologii we własnych programach zbrojeniowych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.