Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kurdowie przeciwko irackim F-16

Strategia i polityka, 23 kwietnia 2012

Prezydent autonomii kurdyjskiej w Iraku, Massud Barzani oprotestował zakup amerykańskich myśliwców F-16, obawiając się rosnącego potencjału irackich sił zbrojnych.

Kurdyjskie T-62. Według różnych źródeł i szacunkowych obliczeń, Kurdowie iraccy mogą posiadać kilkadziesiąt sprawnych czołgów podstawowych, w tym T-55, T-62 i pojedyncze egz. T-72 oraz kilkaset BWP-1

Prezydent Barzani poinformował media, że sprzeciwił się zakupowi przez Bagdad amerykańskich myśliwców F-16, wymieniając przy tym liczbę 36 maszyn (do tej pory podpisano porozumienie dotyczące 18 egz., kolejne są traktowane na razie jedynie jako opcja; zobacz: Początek budowy irackich F-16). Powołał się przy tym na rozmowę premiera Iraku, Nuriego al-Malikiego z dowódcami irackich sił zbrojnych, w której - podobno - oficerowie mieli powiedzieć, że mogą wkroczyć na teren autonomii. W odpowiedzi premier miał stwierdzić: poczekajcie na F-16...

Trudno zweryfikować te nieoficjalne doniesienia, faktem jest jednak, że władze centralne i kurdyjskie są w stałym sporze, głównie o dochody z eksportu ropy naftowej, ale także o kontrolę nad miastami, zamieszkałymi zarówno przez Kurdów, jaki i Arabów. Bagdad oskarża m.in. Arbil o nie wywiązywanie się dostaw zakontraktowanych ilości ropy i jednocześnie o jej przemycanie przez terytorium Iranu. Twierdzi także, że Kurdowie realizują program czystek etnicznych, wywierając stałą presję na Arabów, zamieszkujących m.in. Mosul. Z kolei przedstawiciele autonomii twierdzą, że władze centralne przygotowują zbrojny atak, w celu likwidacji samodzielności regionu.

Kurdowie mogą liczyć na uzbrojonych bojowników, nazywanych Peszmergami. Ich liczebność szacowana jest nawet na 375 tys. osób. Ok. 75 tys. z nich służy w niezależnych od Bagdadu formacjach granicznych. Kolejnych kilkadziesiąt tys. w jednostkach typu milicyjnego, wyposażonych jednak w pojazdy pancerne. Dodatkowo Kurdowie wchodzą także w skład sił zbrojnych Iraku (głównie 2 Dywizji, stacjonującej na północy, z dowództwem w Mosulu), a także sił policyjnych. Ich słabością jest brak statków lotniczych, za wyjątkiem pojedynczych śmigłowców.

Według dostępnej analizy korporacji RAND, formacje te są na razie wystarczające do powstrzymania potencjalnej ofensywy irackich sił zbrojnych. Jednak ze względu na szybkie tempo rozbudowy sił porządkowych, podległych rządowi w Bagdadzie (ich liczebność przekroczyła już 650 tys. osób, z których ok. 270 tys. to żołnierze), trwające zakupy wyposażenia wojskowego i postępy w szkoleniu, już w 2015 sytuacja ta ma się zmienić.

Faktem jest bowiem, że wtedy gotowość operacyjną powinny osiągnąć jednostki wojsk lądowych, wyposażone m.in. z kupione od Amerykanów czołgi M1A1SA Abrams transportery BTR-4E, dostarczane przez Ukrainę.

Inne analizy wskazują jednak, że Bagdad będzie mógł przeprowadzić skuteczną operację wojskową dopiero po 2020, kiedy gotowość operacyjną osiągną eskadry F-16C/D Block 52, a także kiedy uda się odbudować jednostki artylerii, obecnie ograniczające się przede wszystkim do moździerzy (zobacz: Samodzielny Irak po 2024).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra