Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wstrzymanie dostaw Mi-25 do Syrii

Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 21 lipca 2012

Rosoboronexport wyśle do Syrii wyremontowane Mi-25 dopiero po normalizacji sytuacji w tym kraju. Obecne warunki mają uniemożliwiać bezpieczne przekazanie śmigłowców.

Informację o przesunięciu terminu dostaw syryjskich śmigłowców podał Interfax, który cytuje tzw. dobrze poinformowane źródło w Moskwie. Przesunięcie terminu dostawy Mi-25 spowodowane jest konsekwencjami ataku terrorystycznego, w którym zginęło i zostało rannych kilku wysokiej rangi syryjskich dowódców wojskowych, w tym minister obrony, jak również nasileniem działań wojennych przez opozycję. Te wydarzenia powodują, że władze w Syrii nie mogą zapewnić bezpiecznego przyjęcia śmigłowców - powiedział informator. Na wysłanie oczekuje 20 śmigłowców i jest to ostatnie zadanie z kontraktu.

Rosoboronexport usiłował dostarczyć śmigłowce drogą morską, na statku MV Alaed (na zdjęciu). Został on jednak zatrzymany przez brytyjskie służby bezpieczeństwa u wybrzeży Szkocji i zawrócony do Rosji. Powodem był brak ubezpieczenia, które zostało cofnięte (zobacz: Mi-25 dla Syrii zatrzymane, 2012-06-19).

Zgodnie z sankcjami nałożonymi pod koniec ub.r. przez UE, zakazane jest nie tylko eksportowanie broni do Syrii, ale też świadczenie pokrewnych usług. Dużą rolę w uniemożliwieniu wysłania Mi-25 do Syrii odgrywają USA, które monitorują ich transport, włącznie z wywiadem satelitarnym. Hillary Clinton, sekretarz stanu USA, oskarżała Rosję za próby dostarczenia śmigłowców bojowych do Syrii. Wskazując nawet ich miejsce, gdy Rosjanie temu zaprzeczali.

Kongres wprowadził poprawkę do budżetu obronnego USA, zakazującą Pentagonowi zamawianie sprzętu wojskowego w Rosoboronexport (zobacz: Rosoboronexport zakazany w USA, 2012-07-20). Dotychczas ze strony rosyjskiej dyplomacji i tzw. dobrze poinformowanych źródeł można było słyszeć determinację w dostarczeniu Syrii, jak podkreślano - jej śmigłowców i obronnych systemów przeciwlotniczych. Rosja zawetowała też rezolucję ONZ , która przewidywała karanie zwolenników prezydenta Syrii - Baszira al-Asada. Nowa informacja jest istotną zmianą stanowiska.

Jeszcze w środę zastępca dyrektora Federalnej Służby ds. współpracy wojskowo-technicznej (FSMTC) Wiaczesław Dzirkaln zapewniał, że Rosja zakończy dostawę syryjskich śmigłowców i systemów obrony przeciwlotniczej


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.