Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Opóźnienie Rafale dla Indii

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 23 lipca 2012

Odsuwa się w czasie podpisanie ostatecznej umowy na zakup przez Indie 126 myśliwców Rafale. Powodem są niedociągnięcia ze strony indyjskiego producenta samolotów.

Zgodnie ze wstępnym porozumieniem zawartym między władzami indyjskimi a  producentem maszyn, pierwsze 18 myśliwców (12 jednomiejscowych i 6  dwumiejscowych) zostanie zbudowanych we Francji, a następnie  przekazanych Indiom. Montażem pozostałych 108 (74 jednomiejscowych i 34  dwumiejscowych) ma zająć się HAL / Zdjęcie: Dassault Aviation

Na początku bieżącego miesiąca, A.K. Antony, indyjski minister obrony zadeklarował, iż do podpisania ostatecznej umowy na zakup myśliwców Rafale może dojść jeszcze w tym roku (Bliżej umowy na Rafale, 2012-07-11). Dziś wiadomo, że planów tych może nie udać się zrealizować. Powodem są niedopatrzenia organizacyjne ze strony Hindustan Aeronautics Ltd. (HAL), która ma zmontować większość ze 126 zakontraktowanych maszyn.

Jako główny dostawca myśliwców dla Indii, HAL ma za zadanie przedstawienie licencyjnego planu produkcyjnego. Jest to niezbędny element całej umowy, bez którego podpisanie kontraktu pomiędzy Dassault Aviation a indyjskim MO nie może dojść do skutku. Jak przyznają przedstawiciele resortu, HAL przegapiła moment, kiedy odpowiednie opracowanie powinno zostać zaprezentowane zainteresowanym stronom. Teraz na jego przygotowanie potrzeba będzie około 6 miesięcy. W ostatecznym rozrachunku może to wydłużyć cały proces negocjowania szczegółów kontraktu oraz jego finalnego podpisania nawet o 9 miesięcy.

Decyzję o zakupie 126 myśliwców Rafale indyjskie MO ogłosiło pod koniec stycznia br (Indie wybrały Rafale, 2012-01-31). W ostatniej turze przetargu francuska maszyna pokonała ofertę Eurofightera, który proponował Indiom zakup Typhoonów. Jak mówili wówczas przedstawiciele rządu Indii, o ostatecznym wyborze Rafale zadecydował mniejszy koszt całkowity zakupu oraz użytkowania samolotów, a także bogatsza oferta licencyjna i związany z nią transfer technologii.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.