Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kolejna ofensywa Islamabadu

Strategia i polityka, 10 września 2012

Przedstawiciele sił zbrojnych Pakistanu poinformowali o sukcesie prowadzonej w ostatnich tygodniach ofensywy przeciwko afgańskim talibom operującym na terenach północno-wschodniego pogranicza.

Zdjęcie: Dawn

Przez ostatnie dwa tygodnie pakistańskie wojska, przy pomocy lokalnych sił paramilitarnych, zwalczały ugrupowania afgańskich talibów na terenie wchodzącego w skład Terytoriów Plemiennych Administrowanych Federalnie okręgu Bajaur. Prowadzone walki były elementem szerszej ofensywy przeciwko ekstremistom, zapowiadanej przez Islamabad w zeszłym miesiącu (Nowa ofensywa Pakistanu, 2012-08-17).

Jak podają przedstawiciele pakistańskich sił zbrojnych, w wyniku prowadzonych walk śmierć poniosło łącznie około 100 osób, w tym 80 rebeliantów. Straty po stronie sił rządowych były zdecydowanie mniejsze i wyniosły łącznie 21 żołnierzy (w tym jednak aż 13 zaginionych i najprawdopodobniej pojmanych przez talibów).

Prowadzona przez Pakistan ofensywa jest związana ze zobowiązaniami sojuszniczymi wobec USA. Waszyngton przekazuje w zamian sprzęt wojskowy i wspiera politycznie władze w Islamabadzie. Dotychczasowe, kilkuletnie już zaangażowanie zbrojne nie przyniosło jednak zdecydowanych sukcesów. Mimo, że Pakistańczycy mają – przynajmniej teoretycznie – wystarczająco duże siły do spacyfikowania terenów nadgranicznych, nie chcą doprowadzić do otwartego konfliktu z miejscowymi plemionami. Stanowiłoby to poważne zagrożenie dla spoistości państwa.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.