Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Program obrony powietrznej w Sejmie

Strategia i polityka, 24 września 2012

Prezydent Bronisław Komorowski, skierował do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o modernizacji i finansowaniu Sił zbrojnych RP. Projekt zakłada stabilne finansowanie programu budowy przez Polskę systemu obrony przeciwrakietowej.

Symboliczna wizja Tarczy Polski zaprezentowana przez Grupę Bumar na MSPO / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Bronisław Komorowski w podpisanym projekcie nowelizacji ustawy proponuje, aby korzystając z obowiązujących przepisów, gwarantujących przeznaczanie 1,95% PKB na obronność, coroczny przyrost budżetu MON, wynikający ze wzrostu gospodarczego, przeznaczać na budowę nowoczesnego systemu obrony przeciwrakietowej.

Projekt nowelizacji ustawy ma na celu uruchomienie finansowania priorytetu wśród priorytetów, jakim jest projekt budowy przez Polskę systemu obrony przeciwrakietowej, tak aby w ciągu 10 lat stał się on faktem na miarę polskich możliwości, potrzeb i wyzwań, które stoją przed Polską - powiedział prezydent.

Nowelizacja przewiduje, że program modernizacji obrony powietrznej ruszy w 2014 i doprowadzi w ciągu dekady do stworzenia osłony kilku ważnych obiektów strategicznych lub dużego zgrupowania wojsk. Projekt zyskał poparcie w stanowisku rządu w sprawie rozwoju systemu obrony powietrznej z 11 września br. (Tarcza Polski za 10 lat, 2012-09-15)

Na podstawie obecnych prognoz dotyczących wzrostu PKB ocenia się, że przyjęcie proponowanego rozwiązania pozwoli uzyskać na ten cel w latach 2014-2023 od 8 do 12 mld zł (O budżecie MON na 2013, 2012-09-13). Wejście w życie projektowanej ustawy nie pociągnie za sobą dodatkowych obciążeń dla budżetu państwa, za to stworzy możliwości lepszego wykorzystania kwot, które corocznie znajdują się w budżecie MON.

Tarcza Polski, chroniąca przed atakami rakiet krótkiego i średniego zasięgu, ma być kompatybilna z szerszym systemem budowanym w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Ten ostatni ma stanowić ochronę terytorium wszystkich państw członkowskich. Obronę przed rakietami dalekiego zasięgu ma w przyszłości zapewnić system budowany przez USA w ramach projektu, w który włączyła się Polska. W dalszej perspektywie również i on ma się stać elementem szerszego, zintegrowanego kompleksu obrony powietrznej i przeciwrakietowej NATO.

Celem programu Tarcza Polski jest uzyskanie przez państwo zdolności zwalczania rakiet najkrótszego, krótkiego i średniego zasięgu w ich końcowej (uderzeniowej) fazie lotu. System polskiej obrony przeciwrakietowej ma być w pełni kompatybilny i zintegrowany z systemem NATO. Będzie także zdolny do samodzielnego użycia, w szczególności w przeciwstawianiu się szantażom rakietowym oraz ewentualnym atakom z zaskoczenia.

W skład polskiego systemu mają wejść autonomiczne, mobilne moduły przeciwrakietowe połączone zintegrowanym systemem rozpoznania, dowodzenia i kierowania ogniem. Tarczę Polski ma charakteryzować zdolność do elastycznego (manewrowego) koncentrowania wysiłku na określonych kierunkach zagrożeń, obrona najbardziej zagrożonych w danym momencie ważnych obiektów, bądź też osłony kontyngentu w operacjach poza granicami kraju.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.