Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

7500 amerykańskich bsl

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 05 listopada 2012

Według raportu Kongresu USA, siły zbrojne tego kraju posiadają prawie 7500 bsl, co stanowi 40% wszystkich wojskowych statków powietrznych.

US Navy do 2018 chce wdrożyć bsl na lotniskowce operujące na Pacyfiku i Oceanie Indyjskim. Obecnie myśliwce i bombowce operujące na lotniskowcach mogą działać w odległości 800 km od platformy. Nowa opracowywana przez USA generacja bsl będzie mogła prawdopodobnie działać na dystansach ok. 2500 km od okrętu / Zdjęcie: US Navy

Autorzy przygotowanego dla Kongresu USA raportu wskazują na znaczny wzrost zależności amerykańskiej armii od zautomatyzowanych systemów broni. Według nich siły zbrojne dysponują 7494 bsl. Największy wzrost zakupów tych systemów przez Pentagon odnotowano w 2011.

Choć wiele z nich, bo aż 5346, to małe systemy zwiadowcze typu Raven, to autorzy wskazują na znaczny wzrost ich obecności. Za przykład podają dane z 2005 gdzie bsl stanowiły zaledwie 5% wszystkich wojskowych statków powietrznych. Od 2001 Pentagon wydał na bsl aż 26 mld USD, co stanowi 8% wydatków na załogowe statki powietrzne.

Amerykanie dysponują 161 Predatorami i Reaperami uzbrojonymi w pociski do zwalczania celów naziemnych. Są one wykorzystywane bojowo głownie przez CIA w Pakistanie, Jemenie i innych krajach muzułmańskich (Seria ataków bsl USA w Pakistanie, 2012-06-05).

Według raportu, Amerykanie stracili w Iraku i Afganistanie 38 Predatorów i Reaperów. Raport wymienia również utratę jednego RQ-170 Sentinel w Iranie, prawdopodobnie w wyniku zakłócenia przez Irańczyków pokładowego odbiornika GPS i łączności ze stacją kontroli (RQ-170 w rękach Iranu, 2011-12-09, Iran buduje kopię RQ-170, 2012-04-22).

Mimo strat autorzy raportu wskazują, że z roku na rok odnotowywany jest wzrost niezawodności tych systemów. Według analiz Predator ma tylko 7,5 wypadków na 100 tys. h lotu w porównaniu z 20 wypadkami w 2005. Obecny wskaźnik porównywalny jest do myśliwców Lockhed Martin F-16.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.