Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Beretta dla Wenezueli

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 17 listopada 2012

5,94 mln USD przeznaczył rząd Wenezueli na zakup kamizelek kuloodpornych i włoskiej broni strzeleckiej – pistoletów Beretta Px4 i karabinków do amunicji pistoletowej Beretta Cx4 Storm dla Gwardii Narodowej.

Uroczyste przekazanie 5000 osłon balistycznych i 1000 pistoletów i karabinków członkom Boliwariańskiej Gwardii Narodowej Wenezueli / Zdjęcie: AVN

Dokładnie 25 562 605,20 boliwarów (5,94 mln USD) kosztował zakup uzbrojenia i wyposażenia dla oddziałów Guardia Nacional Bolivariana (GNB). Boliwariańska Gwardia Narodowa Wenezueli jest czwartym rodzajem sił zbrojnych (FANB), obok wojsk lądowych (ENBV), marynarki wojennej (ANBV) i lotnictwa (AMBV).

Ponad 15 mln boliwarów (3,49 mln USD) wydano na zakup 5000 kamizelek kuloodpornych, a 9,7 mln boliwarów (2,25 mln USD) na dostawę tysiąca włoskich 9-mm pistoletów Beretta Px4 i samopowtarzalnych karabinków do amunicji pistoletowej Beretta Cx4. Te pierwsze – produkowane na miejscu na licencji chińskiego NORINCO – trafiły do Gwardii Narodowej, gdy broń strzelecką odebrali głównie przedstawiciele Guardia del Pueblo.

Ponad 15 mln boliwarów wydano na zakup 5000 kamizelek kuloodpornych, a 9,7 mln boliwarów (2,25 mln USD) na dostawę tysiąca włoskiej broni do naboju 9 mm x 19. Na zdjęciu pistolety Beretta Px4 z oznaczeniami FANB-GNB (Fuerza Armada Nacional Bolivariana - Guardia Nacional Bolivariana) na zamkach / Zdjęcie: AVN

Wcześniej gwardziści używali 7,62-mm karabinków automatycznych Iżmasz AK-103. Jednak zrezygnowano z tej konstrukcji na rzecz lżejszego o blisko kilogram Cx4. Karabinek do amunicji pistoletowej 9 mm x 19 jest bardziej przydatny w działaniach w terenie miejskim, gdzie słabszy nabój uczyni mniej szkody, gdyby nie trafił w cel, niż silny 7,62 mm x 39.

Guardia del Pueblo to formacja GNB licząca 3362 członków zajmujących się ochroną porządku publicznego. Jej pododdziały rozmieszczone są w dystrykcie stołecznym (obszarze Caracas), jak też w stanach Miranda i Vargas. Na zdjęciu gwardziści uzbrojeni we włoskie 9-mm karabinki do amunicji pistoletowej Beretta Cx4 Storm / Zdjęcie: AVM

W tym samym czasie Gwardia Narodowa odebrała też 141 pojazdów dostarczonych z Chin, w tym 111 wozów opancerzonych, 10 opancerzonych wozów dowodzenia, 10 wozów wielozadaniowych i 10 samobieżnych armatek wodnych do rozpędzania zamieszek.

Jednocześnie państwowy koncern CAVIM (Companía Anonima Venezolana de Industrias Militares) poinformował, że budowa fabryki uzbrojenia i amunicji w Maracay w stanie Aragua jest zaawansowana w około 70%. Docelowo zakład ma mieć możliwość wytwarzania 25 tys. produkowanych na licencji karabinków AK-103 i 60 mln nabojów rocznie (4 mld USD pożyczki dla Wenezueli, 2010-12-01). Do tej pory złożono na miejscu z dostarczanych z Rosji części 3 tys. AK-103.

Konstruktorzy z Wenezueli opracowali odłamkowy granat nasadkowy do karabinków AK-103, wykonany w większości z tworzywa sztucznego i wystrzeliwany za pomocą amunicji bojowej. Zasięg 280 m, promień rażenia 10 m. Roczna produkcja zakładana jest na 18 tys., we wrześniu do testów dostarczono pierwsze 200 / Zdjęcie: CAVIM

Przedstawiciele CAVIM pochwalili się też nową rodziną powtarzalnej broni wyborowej rozwijanej pod nazwą Catatumbo opracowanej do trzech rodzajów amunicji: 7,62 mm x 39, 7,62 mm x 51 i 12,7 mm x 99. Pierwszych 20 sztuk serii próbnej dostarczono do testów we wrześniu (Wenezuelski karabin wyborowy, 2011-09-02).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra