Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Tajlandia kupiła Starstreak

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 19 listopada 2012

Brytyjska filia Thalesa poinformował o zawarciu porozumienia z wojskami lądowymi Tajlandii o zakupie przez Bangkok zestawów przeciwlotniczych Starstreak.

Pociski Starstreak o masie 14 kg, osiągają prędkość ponad Ma3, a zasięg wynosi do 7km. Mają specyficzną budowę – zamiast jednej głowicy zainstalowano trzy małe podpociski, które w ostatniej fazie lecą oddalone od siebie o ok. 1,5 m, znacznie zwiększając promień potencjalnego kontaktu z celem / Zdjęcie: ASD News

Informacja na ten temat została przekazana w zeszłym tygodniu. Producent odmówił podania szczegółów dotyczących wartości porozumienia czy też liczby zestawów przeciwlotniczych, którą zobowiązał się dostarczyć Tajom.

Zakupiony system składa się z pocisków przeciwlotniczych bardzo bliskiego zasięgu Starstreak oraz różnego rodzaju wyrzutni – lądowych, morskich i lotniczych – sterowanych zdalnie lub ręcznie. Ta ostatnia opcja znalazła największe uznanie w opinii tajskich wojskowych, którzy zamówili zestawy na lekkiej, trójnożnej podstawie.

Tajlandia jest trzecim, po Wielkiej Brytanii oraz RPA, krajem który zdecydował się na zakup oferowanych przez Thalesa systemów przeciwlotniczych. Decyzja w tej sprawie jest elementem szerszego programu modernizacji tajskich sił zbrojnych. Do tej pory w dużej mierze koncentrował się on na rozwoju potencjału operacyjnego wojsk lotniczych tego państwa, poprzez zakup nowych (Gripeny operacyjne w Tajlandii, 2011-07-12, Drugi Saab 340 AEW dla Tajlandii, 2012-10-19) oraz modernizację obecnie już wykorzystywanych systemów bojowych (Modernizacja tajskich F-16, 2012-11-15).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.