Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kolejna prowokacja wokół Senkaku/Diaoiu

Strategia i polityka, 13 grudnia 2012

Japońskie myśliwce przechwyciły samolot patrolowy chińskiej agencji oceanicznej, który naruszył przestrzeń powietrzną spornych wysp Senkaku/Diaoiu.

Chiński samolot patrolowy nad wyspą Uotsuri / Zdjęcie: MSN

Do zdarzenia doszło dzisiaj o godzinie 11:06 czasu miejscowego. Samolot patrolowy chińskiej agencji oceanicznej naruszył japońską przestrzeń powietrzną nad Uotsuri, jedną z wysp archipelagu Senkaku/Diaoiu. W odpowiedzi Japonia poderwała w powietrze 8 myśliwców F-15.

Poranny incydent jest kolejną z serii prowokacji, do jakich dochodzi ostatnio w związku z problemem wokół wysp Senkaku/Diaoiu (Wielkie manewry wokół Okinawy, 2012-11-07, Kolejna prowokacja na Morzu Wschodniochińskim, 2012-10-19). Prawa do kontroli nad nimi roszczą sobie Japonia, ChRL oraz Tajwan.

Jesienią br. miała w Chinach miejsce seria antyjapońskich demonstracji (Zaostrzenie sytuacji wokół Senkaku/Diaoiu, 2012-09-17). Powodem było niezadowolenie strony chińskiej wynikające z nowej polityki władz w Tokio. Chodzi m.in. o wykupienie przez Japończyków spornych wysp od ich dotychczasowego prywatnego właściciela.

Dzisiejszy incydent był pierwszym, w który zaangażowane zostały statki powietrzne obydwu stron. Wcześniejsze prowokacje ograniczały się do wykorzystywania jednostek morskich. Zdaniem części komentatorów, zdarzenie stanowi nowy rozdział w toczącym się sporze. Przynajmniej do pewnego stopnia jego celem jest testowanie determinacji strony japońskiej do ochrony swych interesów. Bardzo prawdopodobne, że całe zdarzenie miało też związek ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi w Japonii. Według sondaży może w nich zwyciężyć opozycyjna Partia Liberalno-Demokratyczna.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.