Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kolejna prowokacja na Morzu Wschodniochińskim

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, 19 października 2012

Marynarka wojenna ChRL przeprowadziła dzisiaj jednodniowe ćwiczenia na wodach Morza Wschodniochińskiego.

Problem wysp Senkaku/Diaoiu nie dotyczy nich samych, a znajdujących się wokół potencjalnie bogatych złóż surowców energetycznych. Chińskie okręty patrolowe w czasie ćwiczeń na wodach Morza Wschodniochińskiego / Zdjęcie: Chinamil

Według chińskiej agencji prasowej Xinhua, powołującej się na źródła w ministerstwie obrony, w ćwiczenia zaangażowano ok. tysiąca marynarzy, 11 okrętów marynarki wojennej oraz kilku cywilnych agend rządowych. Dodatkowo udział w nich wzięło 8 samolotów i śmigłowców. Celem jednodniowych manewrów było przećwiczenie kilku scenariuszy sytuacyjnych związanych m.in. z problemem naruszenia przez jednostki morskie państw trzecich wód kontrolowanych przez ChRL.

Pomimo deklaracji Pekinu o czysto szkoleniowym charakterze prowadzonych ćwiczeń, nie sposób wyzbyć się wrażenia, jakoby miały one związek z wydarzeniami minionych tygodni. W ostatnim czasie dochodziło bowiem do serii incydentów i prowokacji w relacjach chińsko-japońskich, związanych z toczącym się sporem o prawo do kontroli nad wyspami Senkaku/Diaoiu położonymi między Tajwanem, japońską Okinawą i wybrzeżem ChRL (Zaostrzenie sytuacji wokół Senkaku/Diaoiu, 2012-09-17).

Aby potwierdzić swoje prawa do wspomnianych wysp, Pekin wielokrotnie w przeszłości wysyłał w ich rejon okręty marynarki wojennej i straży przybrzeżnej (Chińskie okręty niedaleko Senkaku/Diaoiu, 2012-10-01u). Każdorazowo spotykało się to z protestami ze strony Tokio.

Poza sporem o Senkaku/Diaoiu, ChRL angażuje się też aktywnie w rywalizację o prawa do kontroli nad archipelagami wysp Spratly i Paracelskimi (USA dozbroją Guam?, 2012-08-03).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.