Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Indie nie wkraczają na Pacyfik

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, 09 sierpnia 2012

Indie zapowiedziały, że pomimo zaostrzającej się sytuacji w regionie, nie planują rozmieszczenia jednostek marynarki wojennej na obszarze Pacyfiku. Głównym morskim obszarem zainteresowania New Delhi pozostanie Ocean Indyjski.

Indyjska marynarka wojenna dzieli się na trzy regionalne dowództwa: wschodnie (z siedzibą w Visakhapatnam), południowe (Koczin) i zachodnie (Mumbaj). Ich uzupełnieniem jest DDP, odpowiedzialne, m.in. za obserwację ruchu morskiego wzdłuż Cieśniny Malakka i monitorowanie aktywności chińskich okrętów wojennych w rejonie Zatoki Bengalskiej. Do ich łącznej dyspozycji znajduje się ok. 120 okrętów różnych klas. Na zdjęciu INS Satpura fregata projektu 17. Indyjska marynarka wojenna posiada trzy jednostki tego typu / Zdjęcie: US Navy

Deklaracja taka padła z ust admirała Nirmala K. Vermy, głównodowodzącego indyjską marynarką wojenną. Zaznaczył on jednak, że zarówno Pacyfik jak i akwen Morza Południowochińskiego były i w dalszym ciągu pozostają w orbicie zainteresowań New Delhi. Przede wszystkim ze względu na toczący się w rejonie spór o kontrolę nad wodami wokół dwóch archipelagów wysp: Paracelskich i Spratly.

Oświadczenie adm. Vermy pada w okresie zmieniającej się strategii geopolitycznej USA (Nowa strategia USA, 2012-06-01), które pozostają jednym z najbliższych sojuszników Indii w tej części świata. Jednym z jej elementów ma być większe niż do tej pory koncentrowanie się Waszyngtonu na wydarzeniach w Azji, ze szczególnych uwzględnieniem rejonu Pacyfiku. Potwierdzeniem tych słów miała być deklaracja sekretarza obrony USA, Leona Panetty, o planach dyslokacji większej liczby okrętów marynarki wojennej w regionie pacyficznym. Zmianie ma tym samym ulec dotychczasowy rozdział sił komponentu morskiego pomiędzy europejski i azjatycki teatr działań ze stosunku 50:50 na 60:40 z korzyścią dla Pacyfiku.

Z kolei dla Indii akwenem o kluczowym znaczeniu w dalszym ciągu pozostaje Ocean Indyjski. Zwłaszcza w kontekście rywalizacji strategicznej z ChRL o kontrolę nad wodami tego akwenu. Jednym z elementów indyjskiej strategii względem regionu jest Cieśnina Malakka i zlokalizowane na znajdującym się niedaleko niej Archipelagu Andamanów i Nikobarów Dalekowschodnie Dowództwo Połączone (DDP) (Indie na Nikobarach, 2012-07-31). Rywalizacja morska z ChRL była też jednym z powodów zainicjowania przed laty ambitnego planu modernizacji i rozbudowy ilościowej i jakościowej indyjskiej marynarki wojennej. Jednym z jego najważniejszych elementów jest wprowadzenie do służby floty lotniskowców oraz atomowych okrętów podwodnych zdolnych do przenoszenia pocisków balistycznych (INS Arihant na testach, 2012-08-08; INS Vikramaditya wyszedł z portu, 2012-06-08).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.