Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Chińskie okręty niedaleko Senkaku/Diaoiu

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, 01 października 2012

Ministerstwo obrony ChRL potwierdziło doniesienia japońskich mediów oraz części polityków dotyczące obecności chińskich okrętów na wodach wokół wysp Senkaku/Diaoiu.

Okręty patrolowe ChRL i Japonii na wodach w okolicy wysp Senkaku/Diaoiu / Zdjęcie: Courier Journal

Informacje potwierdził oficjalnie rzecznik resortu obrony ChRL w czwartek, 27 września. Przyznał on, że jednostki chińskiej marynarki wojennej, w tym co najmniej dwie fregaty, wykonują w ostatnim czasie regularne patrole na wodach wokół spornych wysp Senkaku/Diaoiu. Co więcej, rzecznik zapowiedział też kontynuacje tego typu praktyk w przyszłości, pomimo głośnych protestów ze strony japońskich władz oraz demonstracji obywateli tego kraju.

Działania Pekinu zostały określone przez Tokio jako prowokacyjne. Jednak pomimo słów sprzeciwu, japońskie władze nie zdecydowały się dotąd na żadne ostre reakcje, poprzestając na wysłaniu w sporny region grupy okrętów straży przybrzeżnej, z zadaniem monitorowania chińskiej aktywności.

Rzecznik prasowy MO ChRL, Yang Yujun / Zdjęcie: Wantchinatimes

Działania patrolowe wokół Senkaku/Diaoiu, jakich podejmują się w ostatnich tygodniach chińskie okręty, są pochodną zaostrzenia się sporu terytorialnego pomiędzy Pekinem i Tokio o kontrolę nad zespołem wysp (Zaostrzenie sytuacji wokół Senkaku/Diaoiu, 2012-09-17). Ma on też swoje odniesienie do sytuacji politycznej w całym regionie, zwłaszcza toczących się równolegle sporów o kontrolę nad wodami Morza Południowochińskiego (USA dozbroją Guam?, 2012-08-03, Indie nie wkraczają na Pacyfik, 2012-08-09) oraz Wyspami Kurylskimi (Rosyjskie zbrojenia na Kurylach, 2011-03-02).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.