Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Władimir Monomach zwodowany

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 30 grudnia 2012

W stoczni Siewmasz zwodowano dziś trzeci okręt podwodny proj. 955 Boriej – Władimir Monomach. Po Nowym Roku mają zacząć się jego testy morskie.

Stępkę pod budowę okrętu podwodnego Władimir Monomach położono w stoczni Siewmasz w Siewierodwińsku 19 marca 2006. To drugi seryjny, a trzeci w ogóle okręt proj. 955 Boriej zaprojektowany przez CKB Techniki Morskiej Rubin z St. Petersburga. Pierwszy okręt tego projektu – Jurij Dołgorukij zaczął powstawać w listopadzie 1996. Drugi, Aleksandr Newskij, rozpoczęto budować w marcu 2004, a wodowano w grudniu 2010. Od października 2011 okręt przechodzi próby morskie.

Dzisiejsza uroczystość odbyła się w obecności wiceministra obrony FR Jurija Borisowa i szefa sztabu WMF, adm. Aleksandra Tatarinowa. Dowódcą okrętu mianowano kpt. II rangi Aleksandra Nadieżdina. Załoga okrętu, sformowana jeszcze w grudniu 2009, już od kilku miesięcy zapoznawała się z jego konstrukcją i wyposażeniem.

Jurij Dołgorukij został zwodowany w lutym 2008, a od 2009 przechodzi próby morskie. Po wielu kolejnych opóźnieniach miał być właśnie dziś przyjęty do uzbrojenia WMF, wraz z kompleksem rakiet balistycznych Buława-30 o zasięgu 8 tys. km. Z powodu problemów z samym okrętem, jak i systemem uzbrojenia (Jurij Dołgorukij czeka na Buławę?, 2010-12-21) także ten termin nie został dotrzymany.

Stocznia Siewmasz buduje obecnie czwarty okręt podwodny proj. 955A (zmodernizowanego) – Kniaź Władimir. Stępkę pod niego położono 30 lipca 2012.

Okręty podwodne proj. Boriej (Kontrakt na Borieje podpisany, 2012-05-28) mają zastąpić okręty proj. 667BDRM Delfin uzbrojone w rakiety balistyczne Siniewa. Plany przewidują zbudowanie 10 okrętów proj. 955. Będą one stanowiły jeden z głównych komponentów rosyjskiej triady atomowej.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.