Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Znowu strzały w Kaszmirze

Strategia i polityka, 07 stycznia 2013

W niedzielę doszło do kolejnej wymiany ognia pomiędzy indyjskimi i pakistańskimi pogranicznikami w Kaszmirze. W wyniku zdarzenia śmierć poniósł jeden z Pakistańczyków.

Niedzielny incydent miał miejsce pomimo podejmowanych przez obydwie strony prób poprawy wzajemnych relacji. Jednym z najlepszych przykładów tych działań było złagodzenie reżimów wizowych pomiędzy Indiami i Pakistanem, do czego doszło w drugiej połowie 2012. Na zdjęciu indyjscy żołnierze w pobliżu linii demarkacyjnej / Zdjęcie: LA Times

Do zdarzenia doszło w niedzielę we wczesnych godzinach porannych. Była to już druga nagłośniona w ostatnim czasie wymiana ognia pomiędzy żołnierzami obydwu stron. Do wcześniejszej doszło w listopadzie 2012 (Znowu strzały w Kaszmirze, 2012-11-07). W jej wyniku jednak nie odnotowano ofiar śmiertelnych. Z kolei miesiąc wcześniej – w podobnej sytuacji – śmierć poniosło 3 indyjskich cywilów zabitych w wyniku ostrzału moździerzowego jednej z przygranicznych miejscowości.

Według relacji Pakistańczyków, indyjscy pogranicznicy przekroczyli w niedzielę rano linię demarkacyjną (Line of Control, LoC), rozgradzającą sporne terytoria. Następnie zaatakowali jeden z posterunków kontrolnych w Haji Pir, około 80 km na północ od Islamabadu. W wyniku zdarzenia śmierć poniósł jeden z pakistańskich żołnierzy, a drugi został ranny.

Zgoła odmienną relację przedstawiają jednak Indie. W ocenie New Delhi, całe zajście było wynikiem ostrzału moździerzowego, prowadzonego przez Pakistańczyków. Jego celem był jeden z indyjskich posterunków kontrolnych oraz znajdująca się nieopodal wioska. Strona indyjska miała wówczas odpowiedzieć ogniem w akcie samoobrony.

Trudno ocenić, która z relacji jest prawdziwa. W przeszłości obydwie strony dopuszczały się już podobnych prowokacji. Z kolei niedogodne warunki geograficzne oraz stałe napięcie pomiędzy stronami konfliktu, powodują że na terenie Kaszmiru znajduje się relatywnie mało dziennikarzy międzynarodowych, mogących zapewnić bezstronny przekaz informacji.

Pomimo zawartego w 1972 porozumienia pokojowego, na terenie Kaszmiru nieustannie dochodzi do napięć pomiędzy indyjskimi i pakistańskimi wojskami. Według agencji Reuters, tylko w 2012 miało miejsce aż 75 przypadków pogwałcenia postanowień zawieszenia broni. W ich wyniku śmierć poniosło łącznie 8 osób. Należy jednak pamiętać, że pomimo stałej rywalizacji o prawo do kontroli nad całością regionu, zarówno Indie jak i Pakistan podejmowały w przeszłości próby załagodzenia trwającego sporu. Przejawem tych działań były propozycje jego częściowej demilitaryzacji (Pakistańskie propozycje, 2011-12-27, Indie wycofają wojska z Kaszmiru, 2010-01-18).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.