Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Holandia wysłała Patrioty do Turcji

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 08 stycznia 2013

Wczoraj rozpoczął się transport dwóch holenderskich baterii sytemu Patriot do Turcji. Część żołnierzy i sprzęt dotrze tam drogą morską. Operacja jest realizowana w ramach NATO, dla wsparcia Ankary przed potencjalnym zagrożeniem ze strony Syrii.

Kolumna ciężarówek z elementami baterii systemu Patriot wyrusza z bazy wojsk lądowych Luitenant-generaal Bestkazerne w pobliżu Venray na południu kraju. Celem podróży jest port morski w Eemshaven na północy. Transport wyposażenia drogą morską ma trwać do 2 tygodni / Zdjęcie: MO Holandii

Holenderskie baterie systemu Patriot są już w drodze do Turcji. Powinny dotrzeć do celu 21 stycznia br. Równocześnie – drogą lotniczą – wysłano na miejsce ok. 30 żołnierzy, których zadaniem jest przygotowanie przyjęcia całego 360-osobowego kontyngentu oraz sprzętu.

Rejonem odpowiedzialności Holendrów będą okolice 2-milionowego miasta Adana. Jest ono zlokalizowane na południu Turcji w odległości 120 km na północ od granicy z Syrią. Gotowość operacyjną holenderski kontyngent ma osiągnąć do 26 stycznia. Jego misja ma w założeniu trwać rok.

Holandia jest jednym z trzech państw NATO, które zdecydowały się na wysłanie do Turcji baterii systemu Patriot (NATO gotowe wysłać Patrioty do Turcji, 2012-11-19). Podobne działania podjęły także USA oraz Niemcy. Pierwsze elementy amerykańskiego kontyngentu znajdują się już na terytorium Turcji (Patrioty w Turcji, 2013-01-07).

Z kolei w nadchodzących tygodniach pierwsze elementy systemu Patriot mają wysłać Niemcy. Ich zadaniem będzie ochrona 400-tysięcznego miasta Kahramanmaraş na południowym-wschodzie kraju.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.