Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Bliżej następcy duńskich M113

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 18 lutego 2013

Ministerstwo obrony Danii wybrało trzy modele pojazdów gąsienicowych i dwa kołowych do finału konkursu na następcę transportera opancerzonego wojsk lądowych PMV M113.

Ministerstwo obrony Danii planuje zakup 360 pojazdów z opcją w zakresie od 206 do 450 wozów w sześciu różnych konfiguracjach, by zastąpić 632 posiadane PMV M113 / Zdjęcie MO Danii

10 lipca 2012 ministerstwo obrony Danii zaprosiło osiem przedsiębiorstw do udziału w przetargu na transporter opancerzony dla wojsk lądowych, który ma zastąpić obecnie eksploatowany PMV M113 (Dania chce kupić transportery, 2012-08-11).

Wśród trzech pojazdów gąsienicowych, które znalazły się w finale duńskiego konkursu znalazły się brytyjski CV90 Armadillo – propozycja BAE Systems, austriacko-hiszpański ASCODz General Dynamics Europen Land Systems (w Hiszpanii nosi nazwę Pizarro natomiast w Austrii Ulan). Trzecim z zakwalifikowanych bwp jest niemiecki G5 z FFG Flensburger (Niemiecki demonstrator G5, 2012-03-13).

Wśród kołowych transporterów opancerzonych, które przeszły pozytywnie wstępna weryfikacje jest Piranha V z General Dynamics (wcześniej szwajcarski MOWAG) i francuski VBCI z Nextera.

Dotychczasowych prób nie przeszły: Rheinmetall Landsysteme Evolution Marder, 8x8 AMV Patria i 8x8 Boxer ARTEC.

Według informacji z duńskiego resortu obrony, finałowe testy zakwalifikowanych pojazdów odbędą się już w przyszłym miesiącu na poligonie Oksbøl, a umowa ma zostać podpisana w przyszłym roku.

Duńska armia poszukuje pojazdów w 6 odmianach: transportera piechoty, wozu dowodzenia, wozu inżynieryjnego, ambulansu, wozu zabezpieczenia technicznego i samobieżnego moździerza.

Nie jest wykluczone, że może być podjęta decyzja zakupu pojazdów na dwóch platformach, gąsienicowej i kołowej 8x8. Umowa na zakup ma obejmować także dodatkowy, piętnastoletni kontrakt na serwisowanie pojazdów. Nowe wozy uzupełnią już użytkowanych 45 bwp CV9035DK i 133 transportery Pirania III.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.