Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Akceptacja drugiego AN-TPY-2

Strategia i polityka, 26 lutego 2013

Według nieoficjalnych informacji, jednym z tematów ostatniej wizyty w Waszyngtonie premiera Japonii, Shinzō Abe było umieszczenie na terenie Japonii drugiej stacji radiolokacyjnej Rayhteon AN-TPY-2.

Poza ochroną terytorium Japonii, Przyszła stacja radiolokacyjna w Kyōtango miałaby za zadanie wykrywać pociski zagrażające instalacjom wojskowym USA na Guam i Hawajach. Uzupełniałaby ona radar w Honsiu, który może śledzić w pierwszej fazie lotu pociski balistyczne skierowane na zachodnie wybrzeże USA / Zdjęcie: Missile Defence Agency

AN-TPY-2 ma zasięg ok. 1000 km i jest standardowo elementem systemu THAAD, zapewniającego obronę przed pociskami balistycznymi na dystansach ponad 200 km i na maksymalnej wysokości ok. 150 km. Radar występuje jednak również jako samodzielny element amerykańskiego systemu antybalistycznego Ground-Based Midcourse Defense. Jest urządzeniem wczesnego ostrzegania, wykrywającym pociski balistyczne – w tym międzykontynentalne – we wczesnej fazie lotu.

Pierwszy z AN-TPY-2 umieszczono na północy największej japońskiej wyspy, Honsiu. Jego położenie pozwala na monitorowanie pocisków odpalanych z ChRL w kierunku zachodniego wybrzeża USA. Nie zapewnia jednak kontroli terytorium KRL-D. Tymczasem programy rozwoju broni atomowej i pocisków balistycznych tego kraju stanowi obecnie podstawowe zagrożenie dla Japonii i amerykańskich baz w tym kraju.

Temat rozmieszczenia drugiej stacji radiolokacyjnej AN-TPY-2 jest dyskutowany od kilkunastu miesięcy. Wstępne porozumienie w tej sprawie osiągnęli w ub.r. ministrowie obrony obu państw (Decyzja o AN-TPY-2 w Japonii, 2012-09-19). Do tej pory brakowało jednak ostatecznej decyzji politycznej, która – w według japońskich mediów powołujących się na źródła rządowe – zapadła w czasie ostatniego spotkania prezydenta Baracka Obamy i premiera Shinzō Abe.

Obydwie strony miały zgodzić się co do lokalizacji radaru. Media podają, że zostanie on przetransportowany do japońskiej bazy wojskowej w Kyōtango w prefekturze Kyoto, tuż na wybrzeżu Morza Japońskiego. W najbliższym czasie mają rozpocząć się negocjacje w sprawie ustalenia technicznych szczegółów przedsięwzięcia. Rząd w Tokio będą także musiał uzyskać zgodę lokalnych władz.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.