Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Decyzja o AN-TPY-2 w Japonii

Strategia i polityka, 19 września 2012

Przedstawiciele USA poinformowali o pozytywnym wyniku prowadzonych z władzami Japonii rozmów, dotyczących rozmieszczenia na terenie tego państwa drugiej stacji radiolokacyjnej AN-TPY-2.

AN-TPY-2 to mobilny radar ze skanowaniem fazowym działający w paśmie X, będący elementem amerykańskiego systemu antyrakietowego Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) / Zdjęcie: Defense Industry Daily

W czasie wizyty roboczej w Japonii, sekretarz obrony USA Leon Panetta oznajmił zawarcie porozumienia z władzami w Tokio na temat umieszczenia na terenie kraju drugiego mobilnego radaru AN-TPY-2. Lokalizacja instalacji, przynajmniej oficjalnie, nie jest jeszcze znana. Wiadomo jednak, że radar powinien trafić na południe Japonii. Uzupełni on funkcjonujące od kilku lat identyczne urządzenie działające na północy największej japońskiej wyspy, Honsiu.

Według wspólnych zapewnień Waszyngtonu i Tokio, nowa instalacja radarowa, podobnie jak obecnie wykorzystywana, ma służyć ochronie Japonii oraz stacjonujących na jej ternie wojsk amerykańskich przed zagrożeniem ze strony Korei Północnej. Japońskie władze od lat obawiają się północnokoreańskiego programu balistycznego, którego przejawem – oprócz prób pocisków wojskowych – są prawdopodobnie loty obiektów cywilnych, przeznaczonych teoretycznie do wynoszenia satelitów na niskie orbity okołoziemskie (Koreańska rakieta już na wyrzutni, 2012-04-10).

Pjongjang nie jest jedynym potencjalnym przeciwnikiem Tokio. O wiele większe obawy tej stolicy budzi rosnąca potęga ChRL. To właśnie głównie w odpowiedzi na skokowe zwiększanie potencjału wojskowego Państwa Środka, japoński rząd przed kilkoma laty przyjął nową doktrynę wojskową (Jeszcze o japońskiej doktrynie, 2010-12-21).

Nie sposób także nie odnieść wrażenia, że ogłoszenie decyzji o lokalizacji nowego systemu radarowego, może być związane z mającym miejsce w ostatnich tygodniach wzrostem napięć pomiędzy Tokio i Pekinem, w związku ze sporem o prawo do kontroli nad Wyspami Senkaku/Diaoiu (Zaostrzenie sytuacji wokół Senkaku/Diaoiu, 2012-09-17). Tego typu informacje często są bowiem wykorzystywane w konfliktach politycznych pomiędzy państwami jako nieformalne środki nacisku. Wiele wskazuje na to, że w podobnym celu doszło w ostatnich dniach do publikacji zdjęć prototypu nowego chińskiego myśliwca 5. generacji (Drugi chiński myśliwiec 5. generacji?, 2012-09-18).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.