Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Górna część nadbudówki USS Guardian usunięta

Marynarka wojenna, 05 marca 2013

Postępują prace związane z cięciem trałowca typu Avenger, USS Guardian (MCM 5), który utknął na rafie koralowej u wybrzeży Filipin. W ostatnich dniach oddzielono górną część nadbudówki okrętu. Mostek USS Guardian przenoszony za pomocą dźwigu na pokład jednego ze statków pomocniczych / Zdjęcie: US Navy

USS Guardian utknął na rafie koralowej u wybrzeży Filipin w styczniu (USS Guardian na rafie, 2013-01-18). Podejmowane od początku próby zsunięcia okrętu na pełne morze nie powiodły się m.in. ze względu na niekorzystną pogodę oraz zbyt duże uszkodzenie kadłuba jednostki. W lutym podjęto decyzję o wycofaniu trałowca ze służby i pocięciu go na oddzielne sekcje (USS Guardian zostanie pocięty?, 2013-01-31).

Przed kilkoma tygodniami rozpoczęły się prace związane z wymontowywaniem z pokładu Guardiana wszelkiego wyposażenia, mogącego znaleźć ponowne zastosowanie w przyszłości. Wcześniej usunięto z niego mogące stanowić zagrożenie dla ekosystemu rafy substancje, w tym m.in. 68 tys. litrów ropy, 3 tys. litrów smarów. W ostatnich dniach udało się z kolei odłączyć od całości struktury górną część nadbudówki, w tym m.in. komin, maszt i mostek.

Poza okrętami US Navy, w całą akcję zaangażowano także wypożyczone jednostki pomocnicze, w tym m.in. pływający dźwig, M/V Jascon 25. Udział w niej biorą też nurkowie z Mobile Diving and Salvage Unit ONE. Rejon prac jest stale patrolowany przez jednostki nawodne i powietrzne filipińskiej straży przybrzeżnej.

W najbliższym czasie mają rozpocząć się prace związane z oddzielaniem niższych sekcji okrętu. Według przedstawicieli dowództwa 7. Floty, które wraz ze stroną filipińską nadzoruje cały proces, istnieje szansa na dotrzymanie wyznaczonego na 23 marca terminu usunięcia Guardiana z obecnego położenia. Czynnikiem decydującym będzie w tym przypadku przede wszystkim pogoda oraz stan morza. Przypomnijmy, że miejsce wycofanego ze służby w połowie lutego USS Guardian zastąpi inny z trałowców typu Avenger, USS Warrior (MCM 10) (Zastępstwo dla USS Guardian, 2013-02-26).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.