Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Autor: Marek Czerwiński

Przy podejmowaniu decyzji o wyborze broni precyzyjnej należy wpierw odpowiedzieć sobie na szereg podstawowych pytań, zaczynając od tego, jaką całkowitą sumą możemy przeznaczyć na zakup broni i optyki, zastanowić się, czy stać nas na broń i amunicję w rzadkich kalibrach, przemyśleć, czy broń będzie używana wyłącznie na strzelnicy, czy zamierzamy ze sztucera typu varmint także polować, a jeżeli tak, to na jakiego zwierza (warunkuje to wybór kalibru) oraz jakie wymagania stawiamy broni odnośnie skupienia serii strzałów.

Remington 700 VLS i SSG-69 / Zdjęcie: Marek Czerwiński

Łatwo zauważyć, iż odpowiedzi na te pytania wyznaczą realne założenia, jakie stawiamy broni. Dopiero po zestawieniu wszystkich odpowiedzi możemy rozpocząć realne i przemyślane poszukiwania. Wydaje się, że istnieją trzy przedziały cenowe - pierwszy do około 3 tysięcy złotych, drugi do 6 tysięcy i wreszcie ostatni, bez górnych ograniczeń. Jeżeli będziemy tylko dziurawić papier na strzelnicy, wystarczy kaliber .222 lub .223 Rem., ale przy przeznaczeniu sprzętu wyłącznie do polowań słabszy .222 Rem. zdecydowanie odpada. Niestety, przy silnych ograniczeniach finansowych nasz wybór mocno się zawęża. Nie warto nabywać broni w rzadkich, nawet bardzo celnych kalibrach (.22 czy 6 mm PPC, .204 Ruger czy 6,5-284 Norma), chyba, ze sami będziemy elaborować amunicję. Warto zwrócić szczególną uwagę na mechanizm spustowy - musi pracować bardzo lekko i płynnie! - oraz na osadę. Jeżeli kolba nie ma poduszki policzkowej czy regulacji długości, trzeba wykonać improwizowaną. Średniej klasy varmint zapewni nam parametry skupienia 5 strzałów w granicach 70-90 mm na 300 metrów, oczywiście przy dobrym doborze amunicji i właściwej optyce.

Howa Super Varminter / Zdjęcie: Marek Czerwiński

Podstawowa rada: ważniejszy od samego sztucera jest celownik optyczny, także polecam zwrócić baczną uwagę na dobór optyki. Różnice w parametrach skupienia przy broni średniej klasy są już niewielkie. Na przykład, przy dysponowaniu kwotą rzędu 10 tysięcy złotych lepiej na sam sztucer wydać 4 tysiące, a za resztę kupić porządny, najlepszy z możliwych celownik. Najwyższą klasę prezentuje optyka Nightforce (modele NXS i NF, na przykład NXS 8-32x56), Schmidt & Bender (seria P/M II), Zeiss (6-24x56 i 6-24x72), Swarowski (PV-S 6-24x50). Dobrą opcją są taktyczne Leupoldy serii Mark 4 lub Long Range albo Burrisy serii XTR. Absolutnie niedopuszczalną drogą na skróty jest oszczędzanie na lunetach i nabywanie chińskich podróbek Leupolda czy innych marek. Każdą optykę przed założeniem na varminta trzeba starannie sprawdzić. (ciąg dalszy w numerze)

Marek Czerwiński


Broń i Amunicja - 06/2007
Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.