Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Autor: Bogusław Trzaskała, Remigiusz Wilk

Fabrique Nationale d'Armes de Guerre z Herstal koło Liege, belgijski producent broni strzeleckiej, znany obecnie jako FN Herstal (będący elementem Herstal Group, pozostałe marki to Browning i Winchester, ponadto w USA działa FN Manufacturing USA) od dziesięcioleci ma kompleksową ofertę - od pistoletów po wielkokalibrowe karabiny maszynowe. Obecnie podstawowym modelem, promowanym na światowych rynkach jest 5,56-mm karabinek automatyczny F2000.

W czerwcu 2006 ministerstwo obrony Słowenii podpisało z FN Herstal kontrakt na zakup 6,5-tysiąca karabinków automatycznych FN F2000S, nieznacznie zmodyfikowanych w porównaniu z modelem podstawowym / Zdjęcie: MON Słowenii

W pierwszej połowie lat 1990. rozpoczęto w FN prace nad nowym karabinkiem automatycznym, stało się bowiem jasne, że FNC wyczerpał już swoje możliwości jako produkt zdolny odnieść sukces komercyjny. Nowa konstrukcja musiała być więc na tyle oryginalna i tak odróżniać się od poprzednika, aby - z punktu widzenia potencjalnych klientów - skórka była warta wyprawki, zwłaszcza przy post-zimnowojennej bessie na rynku. Modne były wówczas dwa kierunki rozwoju: szerokie użycie tworzyw sztucznych i układ bezkolbowy.

Nie należy się martwić o pewność usuwania łusek w F2000 / Zdjęcie: Janusz Witkowski

Co do drugiego, to Belgowie postanowili pójść o krok dalej, niż wszyscy dotąd - starali się stworzyć nie kolejnego już wtedy bezkolbowca, ale broń, która nie posiadałaby części wrodzonych wad tego układu. Do najważniejszych należą brak możliwości normalnej obsługi i składania się z broni przez strzelców leworęcznych i, ściśle z tym powiązane, narażenie strzelca na atrakcje będące pochodną obecności okna wyrzutowego tuż przy jego twarzy, w szczególności hałas i wdychanie gazów prochowych.

5,56-mm karabinek-granatnik F2000 / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Pierwsza broń FN po opanowaniu produkcji elementów z tworzyw sztucznych, to zaprojektowany pod koniec lat 1980., 5,7-mm pistolet maszynowy P90 i z pewnością doświadczenia zdobyte przy opracowaniu tej konstrukcji zostały wykorzystane w F2000, zarówno w obszarze ergonomii, jak i technologii. W zasadzie wszystko, poza lufą i zespołem ruchomym wykonano z polimerów: komorę zamkową, łoże, osłony lufy i celownika, elementy modułu mechanizmu spustowo-uderzeniowego i elementy mechanizmu usuwania łusek. Nie jest to właściwie zaskoczeniem, przecież kurek wykonany z tworzywa sztucznego miał o wiele starszy Steyr AUG. Jednak prawdziwą uwagę przeciwników plastikowych karabinów powinna zwrócić komora zamkowa z integralnym chwytem pistoletowym i łożem. To dwie połówki skręcone śrubami - dokładnie, jak to bywa w zabawkach. (ciąg dalszy w numerze)


Broń i Amunicja - 06/2007
Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.