Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Autor: Bartosz Szymonik

Replika airsoftowa służy przede wszystkim do zabawy, prawda? Powinna cieszyć oko, strzelać celnie, a przy tym wyglądać fajnie i wyróżniać się na tle zabawek, które mają koledzy. W miarę możliwości powinna jeszcze być bezawaryjna. Na pierwszy rzut oka FS2000 produkowany przez chińską firmę JLS w żaden sposób nie próbuje nawet aspirować, żeby to wszystko spełnić, ale czy na pewno?

Porównanie długości karabinków PJ4 R.I.S II w układzie klasycznym i bezkolbowego JLS FS2000 / Zdjęcie: Bartosz Szymonik

F2000 to belgijski karabinek skonstruowany przez FN w układzie bezkolbowym. Ten fakt oraz niecodzienny design powodują, że nie przypomina typowej broni, a raczej konstrukcję rodem z filmów science fiction. Broń rodem z Herstal to pierwszy bezkolbowiec, którego budowa umożliwia wygodną obsługę, bez przestawiania czegokolwiek, osobom prawo- i leworęcznym. Po prostu, łuski nie wylatują z okna wyrzutowego ulokowanego gdzieś koło nosa, ale odprowadzane są do przodu długim kanałem ekstrakcyjnym, którego wylot znajduje się na początku łoża, po prawej stronie. FS2000 to cywilna odmiana F2000, karabinek samopowtarzalny, pozbawiony możliwości strzelania ogniem ciągłym. W wersji wojskowej na szynie montażowej mocowany jest celownik optyczny o małym powiększeniu zakrywany maskownicą z tworzywa sztucznego, w odmianie cywilnej mamy do dyspozycji samą szynę i mechaniczne przyrządy celownicze.

FS2000 z Chin

FS2000 w wersji airsoftowej jest produkowany wyłącznie przez chiński JLS. Nazwa nie jest adekwatna do sprzedawanego produktu, bowiem litery FS odnoszą się do samopowtarzalnej wersji cywilnej, natomiast azjatycka replika pozwala na strzelanie zarówno ogniem pojedynczym, jak i na opróżnienie całego magazynka jednym pociągnięciem spustu. Model ten najbardziej przypomina karabinek F2000 Tactical, z wyższą szyną montażową. To drobny błąd, ważny jedynie dla miłośników pełnego realizmu, jednak suma takich niewielkich niedociągnięć wpływa na pełen obraz repliki.

Kompletna sekcja repliki. Pacjent przeżył, a żadna część nie została na stole operacyjnym / Zdjęcie: Bartosz Szymonik

Elektryka wykonano w przeważającej części z tworzyw sztucznych - tak samo jak w oryginale. Metalowa jest zewnętrzna lufa, szyna montażowa, atrapa mechanicznych przyrządów celowniczych i przełącznik rodzaju ognia. Odmiana strzelająca ostrą amunicją nie ma na zewnątrz więcej stalowych elementów. Jednak nie to z czego wykonano poszczególne części budzi wątpliwości, ale jak to zrobiono.

Na początek przyrządy celownicze - muszka powinna być regulowana w pionie lecz tak nie jest. Do jej zalet należy solidna, metalowa osłona. Mimo, że miękki znal jest podatny na zarysowania, to z pewnością nie pozwoli na uszkodzenie znajdującej się wewnątrz muszki. Celownik przeziernikowy jest składany, jednak brak jest na nim jakiejkolwiek regulacji ani możliwości zablokowania go po podniesieniu. Jak podaje producent: przeziernik jest przeznaczony wyłącznie do strzelania precyzyjnego. W innych przypadkach powinna wystarczyć szeroka szpara wycięta w plastikowym korpusie karabinka. (ciąg dalszy w numerze)

Bartosz Szymonik


Broń i Amunicja - 06/2007
Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.