Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Autor: Michał Łukaszewski

Noż, jak każde narzędzie, aby służył nam długo, musi być otoczony troską, zależną od tego, z czego został wykonany. Korozja, brud i zmęczenie materiału ograniczają jego przydatność i komfort użycia.

CRKT M16-14ZSF rozłożony na części pierwsze. Małe puzzle wymagające zabezpieczenia / Zdjęcie: Michał Łukaszewski

Osobnym tematem jest konserwacja noży składanych. Ich budowa jest bardzo zróżnicowana - od bardzo prostych konstrukcji, po wyrafinowane rozwiązania mechaniczne. Łączy je jednak kilka elementów, które nie tylko występują w każdym z nich, ale i są równie wrażliwe na czynniki zewnętrzne. Niezależnie od tego czy mówimy o nożach bez blokady (na przykład slip-joint) czy w pełni blokowanych, wszystkie modele składane są nie tylko wrażliwe na korozję, ale także na brud i, szczególnie dla nich groźny, piasek.

Na początku trzeba obalić jeden, bardzo ważny mit - nie ma stali całkowicie nierdzewnych, zwłaszcza, gdy mówimy o stalach markowych, z wyższych półek. Producenci mogą ograniczać wrażliwość stopu na procesy korozji (zwiększając zawartość chromu), jednak nierdzewność jest zazwyczaj poświęcana w imię kompromisu, gdy ważona jest odporność na ścieranie, sprężystość, udarność i wiele innych parametrów którymi opisujemy nowoczesną stal. Ponadto nie wychodzą z użycia stale węglowe, skrajnie rdzewne, oferujące za to wiele właściwości niedostępnych dla stali innego typu. Warto pamiętać, że korozja jest procesem niezwykle skomplikowanym i może zostać uruchomiona przez wiele różnych czynników, choć rzecz jasna wilgoć jest najczęściej spotykanym katalizatorem. (ciąg dalszy w numerze)

Michał Łukaszewski


Broń i Amunicja - 06/2007
Drukuj Góra