Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Autor: Zbigniew Świerczek

17 listopada 2007 na strzelnicy myśliwskiej w Siemianowicach-Bańgowie odbyły się zawody strzeleckie w konkurencji Karabin Praktyczny Centralnego Zapłonu-48 (KPCz-48) zorganizowane przez Związek Strzelectwa Praktycznego. Dodatkową atrakcją dla uczestników była prezentacja nowego polskiego karabinu wyborowego Alex.

Dużą niespodzianką zawodów była możliwość zapoznania się z nowym, polskim karabinem wyborowym Alex, stworzonym przez OBR SM w Tarnowie / Zdjęcie: Zbigniew Świerczek

Mimo zimy pogoda dopisała, pewnym zaskoczeniem dla organizatorów była również duża frekwencja. Zjawili się nie tylko zawodnicy reprezentujący miejscowe kluby, ale i osoby z Krakowa, Kielc czy Łodzi. Fakt, że były to ostatnie zawody karabinowe w tym sezonie, zmobilizował wielu strzelców do przyjazdu i startu, ponadto trzeba pamiętać, że w naszym kraju nie organizuje się wielu imprez tego rodzaju. Na szczególną uwagę zasługuje udział 8-osobowej grupy zrzeszonych w sekcji LOK pod patronatem KWK Wujek, reaktywowanej dzięki staraniom Artura Ochniaka.

Konkurencja KPCz-48

Do rywalizacji w konkurencji KPCz-48 stanęło aż 35 zawodników startujących w dwóch kategoriach - Open i Standard. Podział na klasy sprzętowe dotyczy jedynie możliwości wykorzystania w kategorii Open optycznych i optoelektronicznych przyrządów celowniczych.

W zawodach KPCz-48 trzeba strzelać szybko i celnie, bowiem czas i punkty uzyskane na tarczy to decydujące czynniki / Zdjęcie: Zbigniew Świerczek

W kategorii Standard startowało 28 zawodników, z których najlepsze rezultaty uzyskali: 1. Bogusław Gawęda, 2. Zdzisław Jacek, 3. Robert Wrona, 4. Paweł Walkowski, 5. Jarosław Maczek, 6. Tomasz Duer. W kategorii Open wystartowało siedmiu zawodników, najlepsi byli: 1. Michał Lubiński, 2. Dariusz Molenda, 3. Tomasz Malcharek, 4. Jacek Grabarczyk, 5. Janusz Michałowski, 6. Artur Ochniak.

Równolegle z zawodami karabinowymi, na siemianowickiej strzelnicy odbywały się również strzelania w konkurencjach organizowanych przez Okręgowy Związek Strzelectwa Sportowego - Pistolet centralnego zapłonu (Pcz), Pistolet Sportowy (Psp) i Pistolet Praktyczny-1 (PP-1). Współpraca pomiędzy OZSS w Katowicach a ZSP pokazuje również, że można - a nawet trzeba - organizować wspólne zawody przyciągające strzelców zainteresowanych różnymi konkurencjami. Według statystyk coraz mniej jest osób posiadających pozwolenie na broń i uprawiających czynnie strzelectwo sportowe (wynika to z kosztów związanych z posiadaniem broni i rywalizacją sportową, ale przede wszystkim z ogólnej tendencji w organach wydających pozwolenia na broń do ograniczenia liczby wydawanych zezwoleń). Prekursorem tego typu strzelań jest właśnie ZSP.

Prezentacja i strzelanie z Aleksa

Dla wszystkich zawodników startujących w KPCz-48 czekała specjalna niespodzianka w postaci prezentacji i możliwości strzelania z 7,62-mm karabinu wyborowego Alex, broni skonstruowanej w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Sprzętu Mechanicznego w Tarnowie.

Zwycięzcy zawodów w strzelaniu z karabinu Alex, z nagrodami ufundowanymi przez prezesa OBR SM Tarnów (od prawej): Piotr Paul - I miejsce i Jacek Zdzisław, zdobywca III miejsca. Gratulacje!  / Zdjęcie: Zbigniew Świerczek

Dzięki uprzejmości zarządu OBR SM, w osobie prezesa Wojciecha Gruszeckiego, każdy uczestnik zawodów miał możliwość oddania trzech strzałów z tej broni na odległości 100 metrów. Najlepsze wyniki były nagrodzone ufundowanymi przez OBR SM pucharem i dyplomami. Oceniano skupienie trzech strzałów, zaś wszyscy strzelcy korzystali z takich samych nabojów z pociskami pełnopłaszczowymi z rdzeniem ołowianym 7,62 mm x 51 NATO produkowanych przez rodzimego wytwórcę, MESKO (masa pocisku 9,45 g). Pomimo, że nie należy ona do światowej czołówki amunicji precyzyjnej, to jednak pierwsza trójka zawodników osiągnęła bardzo dobre wyniki: Piotr Paul - skupienie 19 mm, Tomasz Bonk - skupienie 23 mm i Zdzisław Jacek - skupienie 35 mm.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że zawodnicy po raz pierwszy mieli możliwość oddania kilku strzałów z karabinu wyborowego i dla większości z nich uzyskane wyniki były miłym zaskoczeniem. Strzelano z postawy leżącej, wykorzystując dwójnóg w który standardowo wyposażony jest karabin. Konkurencja miała formę czysto zabawową, w której praktycznie każdy mógł spróbować swoich sił w strzelaniu z karabinu w niecodziennym dla wielu strzelców układzie bez kolby właściwej, w którym magazynek znajduje się za, a nie przed, chwytem.

Podczas prezentacji padło wiele pytań dotyczących możliwości zakupu i konfigurowania broni pod indywidualne wymagania. Wyniki osiągnięte w czasie strzelań przez strzelców, którzy nigdy dotąd nie mieli kontaktu z tego rodzaju konstrukcją, pozwalają ocenić potencjał jaki drzemie w broni z Tarnowa. Trzeba tutaj wspomnieć, że OBR SM przygotowuje odmianę karabinu przeznaczoną na rynek cywilny - Alex Tactical Sport. Jest duża szansa, że międzynarodowa premiera tej konstrukcji będzie miała miejsce w marcu 2008, na IWA - największej w Europie wystawie cywilnej broni strzeleckiej odbywającej się w Niemczech, w Norymberdze.

(całość w numerze)
Zbigniew Świerczek


Broń i Amunicja - 06/2007
Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.