17 listopada 2007 na strzelnicy myśliwskiej w Siemianowicach-Bańgowie odbyły się zawody strzeleckie w konkurencji Karabin Praktyczny Centralnego Zapłonu-48 (KPCz-48) zorganizowane przez Związek Strzelectwa Praktycznego. Dodatkową atrakcją dla uczestników była prezentacja nowego polskiego karabinu wyborowego Alex.
Mimo zimy pogoda dopisała, pewnym zaskoczeniem dla organizatorów była również duża frekwencja. Zjawili się nie tylko zawodnicy reprezentujący miejscowe kluby, ale i osoby z Krakowa, Kielc czy Łodzi. Fakt, że były to ostatnie zawody karabinowe w tym sezonie, zmobilizował wielu strzelców do przyjazdu i startu, ponadto trzeba pamiętać, że w naszym kraju nie organizuje się wielu imprez tego rodzaju. Na szczególną uwagę zasługuje udział 8-osobowej grupy zrzeszonych w sekcji LOK pod patronatem KWK Wujek, reaktywowanej dzięki staraniom Artura Ochniaka.
Konkurencja KPCz-48
Do rywalizacji w konkurencji KPCz-48 stanęło aż 35 zawodników startujących w dwóch kategoriach - Open i Standard. Podział na klasy sprzętowe dotyczy jedynie możliwości wykorzystania w kategorii Open optycznych i optoelektronicznych przyrządów celowniczych.
W kategorii Standard startowało 28 zawodników, z których najlepsze rezultaty uzyskali: 1. Bogusław Gawęda, 2. Zdzisław Jacek, 3. Robert Wrona, 4. Paweł Walkowski, 5. Jarosław Maczek, 6. Tomasz Duer. W kategorii Open wystartowało siedmiu zawodników, najlepsi byli: 1. Michał Lubiński, 2. Dariusz Molenda, 3. Tomasz Malcharek, 4. Jacek Grabarczyk, 5. Janusz Michałowski, 6. Artur Ochniak.
Równolegle z zawodami karabinowymi, na siemianowickiej strzelnicy odbywały się również strzelania w konkurencjach organizowanych przez Okręgowy Związek Strzelectwa Sportowego - Pistolet centralnego zapłonu (Pcz), Pistolet Sportowy (Psp) i Pistolet Praktyczny-1 (PP-1). Współpraca pomiędzy OZSS w Katowicach a ZSP pokazuje również, że można - a nawet trzeba - organizować wspólne zawody przyciągające strzelców zainteresowanych różnymi konkurencjami. Według statystyk coraz mniej jest osób posiadających pozwolenie na broń i uprawiających czynnie strzelectwo sportowe (wynika to z kosztów związanych z posiadaniem broni i rywalizacją sportową, ale przede wszystkim z ogólnej tendencji w organach wydających pozwolenia na broń do ograniczenia liczby wydawanych zezwoleń). Prekursorem tego typu strzelań jest właśnie ZSP.
Prezentacja i strzelanie z Aleksa
Dla wszystkich zawodników startujących w KPCz-48 czekała specjalna niespodzianka w postaci prezentacji i możliwości strzelania z 7,62-mm karabinu wyborowego Alex, broni skonstruowanej w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Sprzętu Mechanicznego w Tarnowie.
Dzięki uprzejmości zarządu OBR SM, w osobie prezesa Wojciecha Gruszeckiego, każdy uczestnik zawodów miał możliwość oddania trzech strzałów z tej broni na odległości 100 metrów. Najlepsze wyniki były nagrodzone ufundowanymi przez OBR SM pucharem i dyplomami. Oceniano skupienie trzech strzałów, zaś wszyscy strzelcy korzystali z takich samych nabojów z pociskami pełnopłaszczowymi z rdzeniem ołowianym 7,62 mm x 51 NATO produkowanych przez rodzimego wytwórcę, MESKO (masa pocisku 9,45 g). Pomimo, że nie należy ona do światowej czołówki amunicji precyzyjnej, to jednak pierwsza trójka zawodników osiągnęła bardzo dobre wyniki: Piotr Paul - skupienie 19 mm, Tomasz Bonk - skupienie 23 mm i Zdzisław Jacek - skupienie 35 mm.Na podkreślenie zasługuje fakt, że zawodnicy po raz pierwszy mieli możliwość oddania kilku strzałów z karabinu wyborowego i dla większości z nich uzyskane wyniki były miłym zaskoczeniem. Strzelano z postawy leżącej, wykorzystując dwójnóg w który standardowo wyposażony jest karabin. Konkurencja miała formę czysto zabawową, w której praktycznie każdy mógł spróbować swoich sił w strzelaniu z karabinu w niecodziennym dla wielu strzelców układzie bez kolby właściwej, w którym magazynek znajduje się za, a nie przed, chwytem.
Podczas prezentacji padło wiele pytań dotyczących możliwości zakupu i konfigurowania broni pod indywidualne wymagania. Wyniki osiągnięte w czasie strzelań przez strzelców, którzy nigdy dotąd nie mieli kontaktu z tego rodzaju konstrukcją, pozwalają ocenić potencjał jaki drzemie w broni z Tarnowa. Trzeba tutaj wspomnieć, że OBR SM przygotowuje odmianę karabinu przeznaczoną na rynek cywilny - Alex Tactical Sport. Jest duża szansa, że międzynarodowa premiera tej konstrukcji będzie miała miejsce w marcu 2008, na IWA - największej w Europie wystawie cywilnej broni strzeleckiej odbywającej się w Niemczech, w Norymberdze.
(całość w numerze)
Zbigniew Świerczek