Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Autor: Dariusz Sałata, Krzysztof Sałata, Andrzej Wrona

W dniach 7-16 marca br. polscy piloci samolotów F-16 z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego razem z pilotami izraelskimi wzięli udział w pierwszych ćwiczeniach Desert Hawk. Przeprowadzono je w izraelskiej przestrzeni powietrznej. Były to pierwsze tego typu manewry obu państw. Wszystko wskazuje, że nie ostatnie.

Polski F-16D nad pustynią Negev podczas ćwiczeń Desert Hawk prowadzonych  w przestrzeni powietrznej Izraela / Zdjęcie: Krzysztof Duda

Izrael i jego lotnictwo wojskowe - Cheil Ha'avir, są pod względem liczby drugim po USA użytkownikiem samolotów F-16. Dostarczono tam do tej pory, od 1980, w ramach pięciu programów (Peace Marble I-V) 362 egzemplarze wersji A/B (noszących lokalną nazwę Netz), C/D (Barak) oraz I (Sufa). Samoloty były modernizowane i doposażane przez rodzimy przemysł zbrojeniowy. Izraelskie F-16 i ich załogi brały udział w kilku lokalnych konfliktach, osiągając liczne zwycięstwa w walkach powietrznych (podaje się liczbę 47 statków powietrznych przeciwników przez nie zestrzelonych). To wszystko powoduje, że Izraelczycy mają olbrzymie doświadczenie w eksploatacji, szkoleniu i zastosowaniu bojowym szesnastek. Bliska, choć może nie rzucająca się na co dzień w oczy, współpraca w ostatnich latach na polu wojskowym między Polską a Izraelem, dawała szanse na skorzystanie z tych doświadczeń. Nasza strona sygnalizowała zainteresowanie tym tematem, po podjęciu decyzji o zakupie F-16. W 2007 podczas wizyty w Izraelu, na temat szkoleń i wspólnych ćwiczeń naszych załóg F-16 z izraelskimi rozmawiał ówczesny minister obrony narodowej Aleksander Szczygło. Formalną podstawę do takich działań stworzyło podpisanie, w lutym 2011, przez ministrów obrony narodowej obu państw Bogdana Klicha i Ehuda Baraka, deklaracji o dwustronnej współpracy wojskowej.


Skrzydlata Polska - 04/2012
Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.