Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Autor: Zbigniew Łabaziewicz

Po II wojnie światowej Polska, w porównaniu z przedwojniem, otrzymała znacznie większy, bo kilkusetkilometrowy dostęp do morza, ze strefą brzegową od Świnoujścia po (niemal) Cieśninę Pilawską, i na 12 mil morskich w głąb Morza Bałtyckiego sięgającą strefą wód terytorialnych i strefą ekonomiczną. Przybyło więc lądu i morza, których przypadło wtedy polskim siłom zbrojnym na lądzie i morzu bronić i strzec. Od podstaw organizowana była Marynarka Wojenna i jej infrastruktura. Realnie myślało się też o reaktywowaniu wojskowego lotnictwa morskiego i sformowaniu od nowa jego jednostek - a wśród nich również 34. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego.

MiGi-21 bis na  lotnisku w Babich Dołach, podczas przygotowania do lotów / Zdjęcia: via  Zbigniew Łabaziewicz

21 września 1950 ówczesny dowódca Marynarki Wojennej przedstawił ministrowi obrony narodowej propozycję reorganizacji sił morskich. W lutym 1951 minister obrony narodowej zatwierdził plan zamierzeń organizacyjnych dowództwa Marynarki Wojennej na lata 1951-1952, uwzględniający również reaktywowanie i rozwój lotnictwa morskiego. Plan ten przewidywał utworzenie na bazie 30. Pułku Lotnictwa Marynarki Wojennej Pułku Lotnictwa Myśliwskiego z lokalizacją - lotnisko Babie Doły w Gdyni.


Skrzydlata Polska - 04/2012
Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.