Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

RPG-32 Naszab w Jordanii

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 08 czerwca 2013

W obecności króla Abdullaha II i przedstawicieli rosyjskiego przemysłu oficjalnie otwarto w Jordanii zakład wytwarzający granatniki rakietowe RPG-32 Naszab (Kusza). Sama produkcja rozpoczęła się w lutym 2013.

Rozwijany za jordańskie pieniądze z kredytu eksportowego w latach 2005-2007, rosyjski granatnik rakietowy RPG-32 Naszab (Kusza). Jego rozwiązania bazują na wcześniejszych granatnikach jednorazowych RPG-26 i RPG-27 / Zdjęcie: JRESCO

Granatnik rakietowy RPG-32 został zaprojektowany przez rosyjski NPO/FGUP GNPP Bazalt w ramach kontraktu z 2005, finansowanego przez Jordanię z przyznanego jej przez Rosję kredytu (Rosyjskie granatniki górą, 2009-01-14; Więcej Kornetów i Igieł dla Jordanii?, 2008-02-12). Prace rozpoczęto w 2006, bazując na wcześniejszych jednorazowych granatnikach RPG-26 i RPG-27, pierwszą makietę zaprezentowano w 2006 na wystawie SOFEX, a sam granatnik zadebiutował w 2008 w Paryżu na Eurosatory. W ramach umowy powstał nie tylko RPG-32 (początkowo nazywany Haszim, od nazwy dynastii Haszymidzkiej), ale także oprzyrządowanie do jego montażu oraz testowania.

Od początku rosyjsko-jordańskiej współpracy planowano stworzenie zakładu montażu w Jordanii. Choć budowa fabryki nie odbyła się bez przeszkód i była opóźniona o blisko rok, to w lutym 2013 rozpoczęła ona działalność / Zdjęcie: Rostech

Produkcja broni w Rosji rozpoczęła się w 2008, ale od początku planowano budowę zakładu także na Bliskim Wschodzie. Powstała w tym celu rosyjsko-jordańska spółka joint-venture JRESCO (Jordan-Russian Electronics Systems Co./Jadara Equipment and Defence Systems Co.). Umowę o rosyjskiej pomocy technicznej w organizacji produkcji RPG-32 podpisano w kwietniu 2010, w grudniu 2011 ITAR-TASS donosił o otwarciu fabryki w maju 2012, jednak opóźniło się to niemal o rok. Sam zakład, finansowany w całości przez stronę jordańską, ulokowany został 20 km na północny wschód od Ammanu. Jego zdolność produkcyjna szacowana jest na 60 tys. granatników rocznie. Potencjalni nabywcy Naszabów to inne państwa Bliskiego Wschodu, jak i Afryki.

Początkowo w zakładzie niedaleko Ammanu ma odbywać się jedynie składanie RPG-32 z rosyjskich i białoruskich komponentów, to docelowo 80% części ma być wytwarzanych na miejscu w Jordanii / Zdjęcie: Rostech

W 2010 rozpoczęły się wojskowe testy RPG-32 w Rosji, samej konstrukcji nadano indeks GRAU 6G40, w tym samym roku pierwsze granatniki tego typu dostarczono do Libanu. Broń została też zakupiona przez Meksyk, prowadzono także negocjacje o jej licencyjnej produkcji w Argentynie.

Podstawowymi elementami RPG-32 jest wyrzutnia rurowa mieszcząca 72,5 lub 105 mm pocisk rakietowy z różnego rodzaju głowicami i wielorazowego użytku moduł spustowo-odpalający z celownikiem kolimatorowym / Zdjęcie: Rostech

Montaż RPG-32 z dostarczanych z Rosji podzespołów (w przyszłości udział jordańskich części ma wzrastać, aż osiągnie poziom 80%), za co odpowiedzialny jest Rosoboronexport (Rosobornexport wchodzi do Rostechnologii, 2008-06-20), rozpoczął się w Jordanii w połowie lutego 2013. Jednak dopiero 30 maja oficjalnie otwarto fabrykę Naszabów w obecności króla Abdullaha II, jego syna księcia Husajna i brata króla, księcia Fajsala, wysokich rangą przedstawicieli jordańskich władz i oficerów, jak też przedstawicieli strony rosyjskiej, w tym dyrektora generalnego państwowej korporacji Rostechnologie (Rostech) Siergieja Czemiezowa (Korporacja Rostechnologie kompletuje kadrę zarządzającą, 2007-12-24). Po kilku strzałach testowych do jednej z dwóch starych ciężarówek, broń wziął w swoje ręce król i zniszczył pozostawiony mu cel.

Wyrzutnia rurowa z 105-mm pociskiem kumulacyjnym z głowicą tandemową PG-32W do granatnika RPG-32 / Zdjęcie: Bazalt

RPG-32 Naszab składa się z jednorazowej wyrzutni rurowej z podkalibrowym 72,5 lub 105 mm pociskiem rakietowym oraz wielorazowego użytku (jego żywotność wynosi do 200 odpaleń) modułu spustowo-odpalającego PU z zapłonem elektrycznym, wyposażonego w celownik kolimatorowy 1P81/LEMT PGK-1 z możliwością dołączenia przystawki noktowizyjnej. Sam moduł ma masę 3 kg i długość 360 mm. Wybrano dwa kalibry ze względu na ekonomię zwalczania celów na polu walki.Do niszczenia słabo opancerzonych pojazdów czy umocnień nie trzeba wykorzystywać znacznie droższych 105-mm głowic, jeżeli wystarczą tańsze pociski 72,5 mm.

Pociski przeciwpancerno-odłamkowy kumulacyjny PG-32W i wielozadaniowy termobaryczny TBG-32W do granatnika RPG-32 Naszab / Zdjęcie: Bazalt

Do tej pory do granatnika opracowano dwa rodzaje pocisków: 105-mm wielozadaniowy termobaryczny TBG-32W o masie 3 kg, mający zdolność przebicia betonowej ściany o grubości 500 mm (pocisk termobaryczny 72,5 mm służy do niszczenia lekko opancerzonych celów) i 105-mm przeciwpancerno-odłamkowy z kumulacyjną głowicą tandemową PG-32W o masie 6 kg i deklarowanej przebijalności 650-1000 mm RHA (dla głowicy przeciwpancernej kalibru 72,5 mm ma to być 500 mm RHA). Planuje się też stworzyć pociski odłamkowe, burzące i z elementami samonaprowadzania, zwiększające szanse trafienia. Długość całkowita RPG-32 to 1200 mm z wyrzutnią 105 mm i 900 mm z wyrzutnią 72,5 mm.

Produkowany na Białorusi celownik kolimatorowy 1P81/LEMT PGK-1 z trzema przełącznikami pozwalającymi wprowadzić dystans strzału, poprawkę na temperaturę i określić rodzaj używanego pocisku / Zdjęcie: LEMT

Zakładane jest przenoszenie przez jednego żołnierza jednego modułu spustowo-odpalającego i do 3 pocisków kalibru 105 mm lub 7-8 kalibru 72,5 mm, aby obciążenie piechura nie przekroczyło zakładanych przez armię jordańską 28 kg. Zasięg skuteczny RPG-32 to 200 m, choć celownik pozwala obserwować cele na dystansach do 700 m. Broń może być wykorzystywana przy strzelaniu z wnętrza pomieszczeń.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.