Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Osprey’e na JS Hyuga

Marynarka wojenna, 17 czerwca 2013

US Navy poinformowała o przeprowadzeniu pierwszego lądowania zmiennopłatów MV-22 Osprey na pokładzie japońskiego niszczyciela śmigłowcowego JS Hyuga.

Do próbnego lądowania doszło w ramach trwających u wybrzeży Kalifornii, w dniach 11-28 czerwca br., wspólnych amerykańsko-japońskich ćwiczeń desantowych Dawn Blitz

Było to pierwsze lądowanie należącego do USMC MV-22 Osprey na japońskim okręcie. Wcześniej podobne manewry przeprowadzano na jednostkach należących do flot Wielkiej Brytanii i Francji. 14 czerwca samolot wystartował z bazy lotniczej USMC w Miramar w San Diego i wylądował na japońskim niszczycielu śmigłowcowym JS Hyuga. Marynarka wojenna Japonii posiada dwa okręty tego typu o wyporności 18 tys. t. (JS Hyuga i JS Ise; Hyuga rozpoczął służbę, 2009-03-19).

Łącznie na pokładzie japońskiego okrętu wylądowały aż trzy MV-22 / Zdjęcia: USMC

Lądowanie amerykańskich Osprey`ów na japońskiej jednostce związane jest nie tylko z wymogami interoperacyjności sił zbrojnych obu bliskich sojuszników. Japonia zamierza bowiem zakupić maszyny tego typu (Tokio zainteresowane Osprey'ami, 2013-01-02). Władze w Tokio muszą jednocześnie stworzyć lepszy klimat społeczny dla potencjalnego kontraktu. Hybrydowe samoloty rodziny V-22 nie cieszą się bowiem dobrą opinią wśród Japończyków, a szczególnie mieszkańców Okinawy, którzy demonstracjami wyrażali obawy o jego niezawodność w okresie przybycia pierwszych egzemplarzy do amerykańskich (Japończycy przeciw MV-22 Osprey, 2012-09-11, Uziemione Osprey’e na Okinawie, 2012-07-27).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.