Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

CSeries 100 czeka na pogodę

Lotnictwo cywilne, 11 września 2013

Zła pogoda w Montrealu wstrzymuje oblot najnowszego kanadyjskiego samolotu komunikacyjnego – Bombardiera CSeries 100.

Pierwszy prototyp CSeries 100 w malowaniu producenta podczas przeprowadzonych niedawno prób kołowania z dużą prędkością / Zdjęcie: Bombardier

Na początku tygodnia producent poinformował, że oblot pierwszego CSeries 100 odbędzie się tak szybko, jak to możliwe. Niestety, prognoza pogody na najbliższe dni przewiduje burze i ulewne deszcze nad okolicami Montrealu, gdzie mieści się wytwórnia Bombardiera, w której wyprodukowano samolot.

Zezwolenie na lot CSeries 100 zostało wydane przez Ministerstwo Transportu Kanady 30 sierpnia. Wcześniej Bombardier rozpoczął wykonywanie prób przed lotem, obejmujących m.in. kołowanie z małą prędkością (Próby kołowania CSeries 100, 2013-08-19).

6 września Kanadyjczycy rozpoczęli próby kołowania z dużą prędkością na drodze startowej lotniska zakładowego w Mirabel, nieopodal Montrealu. W ich trakcie rozpędzono samolot do 220-230 km/h. Do sprawdzenia pozostaje jeszcze poziom drgań podwozia.

 

Z powodu niedotrzymania wcześniejszych terminów pierwszego lotu CSeries 100, obecnie Bombardier wstrzymuje się od podawania jakichkolwiek dat oblotu (Oblot CSeries najwcześniej za miesiąc, 2013-06-26). Nieznany jest także czas wejścia pierwszych samolotów seryjnych do eksploatacji. Pierwotnie zakładano, że nastąpi to w rok po pierwszym locie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.