Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Niepewna przyszłość F-15MJ

Lotnictwo wojskowe, 14 listopada 2013

W najbliższym czasie Japonia podejmie decyzję o zwiększeniu zakresu modernizacji samolotów F-15J/DJ. Innym rozwiązaniem jest zastąpienie ich nowym typem.

Kilka lat temu japoński resort obrony zlecił Toshibie zmodyfikowanie części F-15J do wersji RF-15. Samoloty te miały zastąpić w służbie rozpoznawcze RF-4E Phantom. W 2011 program anulowano ze względu na niezadowalające parametry dostarczonych kamer termowizyjnych / Zdjęcie: US Air Force

Japońskie Wojska Lotnicze Samoobrony mają na stanie 153 (według innych źródeł 156) samolotów wielozadaniowych F-15J/DJ. Obecnie trwa ich modernizacja w połowie okresu eksploatacji (MLU), obejmująca komputer, ulepszenia radiolokatora, zabudowanie nowego systemu walki elektronicznej i samoobrony oraz zintegrowanie nowych typów uzbrojenia. Przedsięwzięcie to dotyczy samolotów pełniących służbę najkrócej, dostarczonych w latach 1990.

Tokio zamierza też wprowadzić dodatkowe unowocześnienia w ramach standardu F-15MJ, polegające na zabudowaniu nowego radiolokatora z anteną fazowaną i łącza informacyjnego Link 16. Dostawcy wspomnianego wyposażenia nie zostali jeszcze wybrani.

Liczba F-15, które zostaną objęte modernizacją do wersji MJ nie została jeszcze określona. Nie są także znane ramy czasowe przedsięwzięcia. Decyzja w tej sprawie ma zostać podjęta przed końcem br.

Jedną z alternatyw modernizacji starszych F-15J/DJ, dostarczonych w latach 1980., jest zastąpienie ich nowym typem. Otwiera to możliwość nabycia nie tylko dodatkowych F-35A (42 F-35 dla Japonii za 10 mld USD, 2012-05-04), ale także Boeingów F/A-18E/F (Boeing ujawnił Advanced Super Horneta , 2013-08-29), czy Eurofighterów, które zostały pokonane przez konstrukcję Lockheed Martina.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra