Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Australijskie patrolowce dla Malezji

Marynarka wojenna, 18 lutego 2014

Australia zamierza przekazać Malezji dwa kutry patrolowe typu Bay w celu zwalczania nielegalnej imigracji w regionie.

Przekazanie Malezji 2 okrętów patrolowych typu Bay wpisuje się w szerszą strategię zacieśniania współpracy Australii z państwami regionu / Zdjęcie: Austal

Decyzję o przekazaniu Malezji patrolowców ogłosił niedawno australijski minister do spraw imigracji, Scott Morrison. Canberze zależy bowiem na ograniczeniu nielegalnej imigracji, trapiącej Australię szczególnie w ostatnich latach. Nowy właściciel będzie musiał pokryć koszty remontu oraz przystosowania do służby pod nową banderą, co pochłonie 1,2 mln AUD (3,2 mln zł).

Przekazanie Malezyjczykom kutrów nie wpłynie bezpośrednio na potencjał dotychczasowego użytkownika, australijskiej służby celnej (Australian Customs and Border Protection Service). Dysponuje ona 8 jednostkami tego typu. Według planów Canberry, zostaną one w najbliższych latach wycofane ze służby i zastąpione nowocześniejszymi okrętami typu Cape, za dostawę których odpowiada Austal ().

Plany przekazania Malezji patrolowców wpisują się w szerszą strategię działania Australijczyków, zmierzających do zacieśniania współpracy z państwami leżącymi nad Cieśniną Malakka. To jej wodami wiodą szlaki lokalnych grup przemytniczych, odpowiadających za napływ fali imigrantów do Australii. Podobne działania były podejmowane w przeszłości m.in. w stosunku do Indonezji, choć w tym przypadku współpraca na rzecz zwalczania nielegalnej imigracji może zostać na jakiś czas zawieszona ze względu na zaostrzenie relacji między obydwoma państwami (Skandal szpiegowski uderza w Australię, 2013-11-22).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.