Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Australia sprzedaje Herculesy

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 26 lipca 2013

Resort obrony Australii potwierdził zawarcie porozumienia z Indonezją o sprzedaży do tego państwa pięciu samolotów transportowych C-130H Hercules.

Zakupione od Australii C-130H wzmocnią flotę indonezyjskich Herculesów składającą się, według dostępnych informacji, z 15 samolotów modeli B i H oraz 4 w odmianie cywilnej L-100 / Zdjęcie: MO Australii

Poza samymi samolotami, Australia sprzeda Indonezji także zestaw części zamiennych oraz symulator szkoleniowy. Wartość zawartego porozumienia nie została ujawniona. Według nieoficjalnych źródeł, ma ona jednak wynieść zaledwie 13,9 mln USD. Nie podano terminarzu realizacji dostaw.

Sprzedaż pięciu C-130H Indonezji będzie już drugim tego typu wydarzeniem na przestrzeni ostatnich lat. W 2011 Canberra zaoferowała darmowe przekazanie Dżakarcie czterech innych Herculesów tego samego modelu. Porozumienie w tej sprawie zostało zawarte na początku lipca 2012. Odbiorca zobowiązał się jedynie do opłacenia przeglądu i ewentualnego remontu samolotów.

Transportowce poddawane są obecnie pracom remontowym na terenie bazy królewskich wojsk lotniczych Australii (RAAF) Richmond w Sydney. Ich przekazanie odbiorcy ma nastąpić w 2014.

Przekazywane lub odsprzedawane Indonezji C-130H weszły do służby w RAAF pod koniec lat 1970. Uroczystość ich wycofania z linii odbyła się 30 listopada 2012 na terenie RAAF Base Richmond. Australia użytkowała 12 Herculesów tego typu. Część z nich została zachowana jako eksponaty muzealne lub do szkolenia przyszłych kadr pilotów.

W czasie ich służby, C-130H były wielokrotnie angażowane do szeregu zadań, związanych m.in. z niesieniem pomocy ofiarom klęsk żywiołowych na obszarze Oceanii, transportem australijskich żołnierzy i zaopatrzenia, zarówno wewnątrz państwa, jak i na zagranicznych wielonarodowych misjach wojskowych (Australia potwierdza redukcję sił w Afganistanie, 2013-03-28). 

Wycofanie australijskich C-130H przyspieszyła polityka cięć budżetowych, narzuconych przez resort finansów w odpowiedzi na niedawny kryzys gospodarczy. Samoloty te zostały zastąpione przez nowsze technologicznie C-130J Super Hercules. Ich uzupełnieniem będą zakupione w maju 2012 C-27J Spartan (Montaż pierwszego australijskiego Spartana, 2012-12-19, Australia kupuje 10 C-27J, 2012-05-10) oraz C-17A (Ostatni C-17A dostarczony, 2012-11-23).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.