Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Skandal szpiegowski uderza w Australię

Strategia i polityka, 22 listopada 2013

Skandal szpiegowski, jaki wybuchł po publikacjach australijskiej prasy, zagroził relacjom polityczno-wojskowym między Dżakartą a Canberrą.

Zdjęcie: News Corp Australia

Opierając się na informacjach uzyskanych przez Edwarda Snowdena, australijska prasa opublikowała dowody na szpiegowanie najwyższych indonezyjskich polityków przez służby wywiadowcze Australii. Chodzi przede wszystkim o kilka przypadków podsłuchiwania rozmów telefonicznych prezydenta Susilo Bambang Yudhoyono w 2009. Dla przypomnienia, był to rok wyborczy, w którym Yudhoyono zapewnił sobie reelekcję.

Informacja o szpiegowaniu Yudhoyono wywołała duże wzburzenie indonezyjskiej ulicy. Wielu obywateli, wspieranych w tych działaniach przez przedstawicieli władz, otwarcie domaga się zerwania, lub przynajmniej ograniczenia relacji politycznych i wojskowych z Canberrą.

Masowe antyaustralijskie protesty przyniosły już zresztą pierwsze owoce. Dżakarta odwołała dwa, od dawna zapowiadane ćwiczenia wojskowe, w których miały brać udział oddziały sił specjalnych oraz samoloty obu państw. Pierwsze z nich miały odbyć się w Lembang na terenie prowincji Jawa Zachodnia. Do drugich miało z kolei dojść w Darwin na północy Australii.

Przypominające niekiedy panikę, gorączkowe działania władz w Canberze, mają zmniejszyć straty polityczne wynikające z omawianego skandalu. Wyrazy ubolewania oraz skruchy płynące z ust australijskich polityków dowodzą obaw Australijczyków związanych z groźbą utraty strategicznego sojusznika (Australia poszerza współpracę z Indonezją, 2013-07-27), a także potencjalnego nabywcy rodzimego wyposażenia wojskowego.

Warto bowiem przypomnieć, że w ostatnim czasie Dżakarta zdecydowała się na zakup używanych ex-australijskich samolotów transportowych C-130H Hercules (Australia sprzedaje Herculesy, 2013-07-26). Nie wiadomo, jak omawiany skandal wpłynie na realizację tych planów i czy indonezyjskie władze nie wycofają się z całego przedsięwzięcia.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.